thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • θερμοκρασία

    2 απαντήσεις
    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]  

    Δημοσίευση: 1 θερμοκρασία  Empty θερμοκρασία Τρι 12 Ιαν - 20:42

    meris82

    meris82
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλησπέρα για άλλη μια φορά στο φόρουμ. Θα σας απασχόλησω για ένα άλλο θέμα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό και δεν έχω βρει άκρη...
    Έχω μια μηχανή 650 aprilia pigasso. 
    Το τελευταίο καιρό μου ανεβάζει θερμοκρασία αλλά ο τρόπος που το κάνει είναι περίεργος ώστε να μην μπορώ να καταλάβω άμα είναι θερμοστάτης η κάτι άλλο... Άμα το αφήνω ρελαντί η του δίνω γκάζια στη νεκρή με κρατάει σταθερά στους 80 Κελσίους. Δεν δίνει εντολή να ανοίξει το βεντιλατερ... Έχω βάλει καλώδια και δίνω απευθείας ρεύμα ώστε να δουλεύει.. Δεν επηρεάζει όμως την θερμοκρασία, την κρατάει στους 80. Οπότε αποκλείω να είναι κολλημένος θερμοστάτης. Σκέφτηκα να βγάλω ένα ένα κάθε κολαρο που έχει το ψυγείο και ο κινηρας να δω άμα κάνει κύκλωμα το νερό το οποίο κατάλαβα ότι κυκλοφορεί κανονικά, οπότε αποκλείω να είναι τρόμπα νερού. Μόλις έβαζα μπρος πετούσε νερό από εκεί που ανοιγα. Τώρα το άλλο περίεργο είναι ότι άμα πάω μέχρι 80 χιλιόμετρα θα με κρατήσει στους 80-90 Κελσίους. Άμα πάω με 100-120 θα με ανεβάσει θερμοκρασία στα κόκκινα, αν πάλι αφήσω νεκρή εκείνη την ώρα θα με κατεβάσει σχεδόν αμέσως στους 80. Αν ήταν θερμοστάτης δεν θα κατεβαζε θερμοκρασία... Τη μπορεί να είναι ρε παιδιά? Ας με βοηθήσει κάποιος... Το άλλο πρόβλημα είναι ότι εδώ που είμαι δεν υπάρχει τεχνικός. Πρέπει μόνος μου να το φτιάξω...

    Δημοσίευση: 2 θερμοκρασία  Empty Απ: θερμοκρασία Τρι 12 Ιαν - 23:11

    mastersakis

    mastersakis
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    έτσι όπως τα λες μάλλον έχει πρόβλημα ο δείκτης θερμοκρασίας αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπορεί και ο θερμοστάτης να είναι χαλασμένος και να ανοιγοκλείνει περίεργα........βγάλε τον θερμοστάτη να δείς πως συμπεριφέρεται ο δέικτης για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι αυτός το πρόβλημα σε πρώτη φάση

    Δημοσίευση: 3 θερμοκρασία  Empty Απ: θερμοκρασία Τρι 12 Ιαν - 23:15

    meris82

    meris82
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    mastersakis έγραψε:έτσι όπως τα λες μάλλον έχει πρόβλημα ο δείκτης θερμοκρασίας αλλά σε πολλές περιπτώσεις μπορεί και ο θερμοστάτης να είναι χαλασμένος και να ανοιγοκλείνει περίεργα........βγάλε τον θερμοστάτη να δείς πως συμπεριφέρεται ο δέικτης για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι αυτός το πρόβλημα σε πρώτη φάση

     
    Έβγαλα το θερμοστάτη και πάλι έδειχνε τη.θερμοκρασία στα 80 αλλά.έχει και.άλλο.πράγμα που μοιάζει με θερμοστάτη δίπλα από το φίλτρο του.αέρα. Αυτό.δεν το πειραξα

    Δημοσίευση: 4 θερμοκρασία  Empty Απ: θερμοκρασία Τρι 12 Ιαν - 23:20

    mastersakis

    mastersakis
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Επίσης η aprilia έχει φόρουμ που μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από άτομα που γνωρίζουν το θέμα πιό καλά......δες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    Δημοσίευση: 5 θερμοκρασία  Empty Απ: θερμοκρασία Τρι 12 Ιαν - 23:21

    mastersakis

    mastersakis
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    χωρίς θερμοστάτη σε πάει πάλι στα κόκκινα όταν το ζορίσεις;

    Δημοσίευση: 6 θερμοκρασία  Empty Απ: θερμοκρασία Τρι 12 Ιαν - 23:39

    meris82

    meris82
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Το δοκίμασα γιατί πετούσε το νερό από το κινητήρα
    mastersakis έγραψε:χωρίς θερμοστάτη σε πάει πάλι στα κόκκινα όταν το ζορίσεις;


    Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Μοιραστείτε αυτό το θέμα

    Url
    BBcode
    HTML

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης