thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • Windows και Linux μαζί

    +2
    constantinos
    Asdff
    6 απαντήσεις

    Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]  

    Δημοσίευση: 1 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Windows και Linux μαζί Τρι 26 Ιουν - 12:51

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

    Παιδιά ξέρετε πως μπορώ να βάλω τα linux μαζί με τα windows 7, έχω κατεβάσει τα ubuntu και τα τρέχω σε virtual pc και είπα να τα βάλω κανονικά γιατί είναι πάρα πολλή καλό λειτουργικό δεν κόλας ιούς κτλπ.
    Είδα και κάτι άλλα θέματα αλλά δεν ξέρω πως να χωρίσω τον σκληρό σε δυο μέρη και ένα πρόγραμμα που το λένε wubi αν θυμάμε καλά που τα κάνεις εγκατάσταση σαν πρόγραμμα.


    Δημοσίευση: 26 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Τρι 26 Ιουν - 14:15

    jdm

    jdm
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    βαλε το dvd τον ubuntu απο εκει και περα ακολουθα τον οδηγο ... μολις θα βρει οτι εχεις windows θα σου πει να το φτιαξει αυτοματα... δεν θα σου σβηση το λετουργικο ... μονο αν εσυ επιλεξεις να το κανει ...!!!!

    Δημοσίευση: 27 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Τρι 26 Ιουν - 14:19

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    τωρα πρεπει να κανω burn τα ubuntu σε cd και δεν εχω αστο βρμ θα το κανω με αυτο που ειπα αλλα δεν ξερω αν γινει βλ@κεί@

    Δημοσίευση: 28 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Τρι 26 Ιουν - 14:22

    jdm

    jdm
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    και σε στικακι γινεται...

    Δημοσίευση: 29 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Τρι 26 Ιουν - 16:01

    giannis173

    giannis173
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Με την χρήση του wubi εγκαθιστάς λειτουργικό σύστημα linux, μέσα από τα windows ως απλή εφαρμογή και τίποτα παραπάνω. Αυτό σημαίνει, πως ανά πάσα στιγμή μπορείς πολύ απλά να τα κάνεις απεγκατάσταση από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων των windows. To wubi σου προσθέτει επίσης μια επιλογή στον boot manager, όπου κατα την εκκίνηση του υπολογιστή μπορείς να επιλέξεις με ποιο λειτουργικό σύστημα θα δουλέψεις. Πρόκειται για ασφαλή μέθοδο και δεν νομίζω πως θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.. Βέβαια έχει το μειονέκτημα της μειωμένης σχετικά απόδοσης ο τρόπος αυτός..


    Ο δεύτερος τρόπος που ζητάς - εγκατάσταση σε ξεχωριστό partition δηλαδή - φυσικά και θα τρέχει το O.S με τις πλήρεις δυνατότητές του (αναφέρομαι φυσικά στο κομμάτι <<απόδοση>>) αλλά προυποθέτει και κάποιες γνώσεις. Υπάρχει περίπτωση για παράδειγμα να χαθεί ο boot manager των windows και να μην μπορείς να ξεκινήσεις από τα windows, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να τον επαναφέρεις - είτε από το dvd εγκατάστασης των windows, είτε από κάποιο πρόγραμμα-live cd τρίτου κατασκευαστή.. Γενικά αυτό το κομμάτι θέλει λίγο προσοχή, αν δεν ξέρεις τι κάνεις θα παιδευτείς αφάνταστα - χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως είναι και δύσκολο..

    Αν το επιχειρήσεις πάντως, προτίμησε να προετοιμάσεις από πριν το partition της εγκατάστασης,μέσα από το περιβάλλον των windows (από την διαχείριση δίσκων ή μέσω κάποιου άλλου προγράμματος). Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να το κάνεις αυτό μέσα από τα ubuntu όπως αναφέρθηκε άλλωστε πιο πάνω, αλλά ίσως σε μπερδέψουν λίγο τα ονόματα που δίνει κάθε Linux OS στα drives..

    Αυτά για αρχή από εμένα.. Smile

    ΥΓ : Δεν προσπαθώ να σε τρομάξω, αλλά να σου υποδείξω κάποια πράγματα που πρέπει να γνωρίζεις αν ασχοληθείς με το <<άθλημα>>. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν έχεις κέφι μόνο γνώσεις θα πάρεις Wink

    Δημοσίευση: 30 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:07

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Ευχαριστώ πολλή, εγώ απλός θέλω να τα τρέχω με περισσότερες δυνατότητες από το vmware και να μην κολλάει τέτοια πράματα δλδ θα είναι ίδιο με τo vmware το wubi?

    Δημοσίευση: 31 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:09

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    δοκιμασε το και θα το δεις αν θελεις εδω σου εγραψαν τα παιδια καποια πραγματα ενημερωτικα για να τα ξερεις πριν κανεις οτιδηποτε!

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 32 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:14

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    ok θα το δοκιμάσω αλλά έχω μια άλλη ερώτηση πόσο χώρο θα χρειαστώ?

    Δημοσίευση: 33 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:16

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    δεν εχεις πολυ χωρο ελευθερο?
    Αν δεν κανω λαθος θα χωριστει /2.
    Μπορει να κανω και λαθος απλα ετσι πιστευω επειδη χωριζεις εσυ τον δισκο στα 2 μερη και παει αναλογα.

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 34 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:17

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    stroymfita έγραψε:δεν εχεις πολυ χωρο ελευθερο?
    Αν δεν κανω λαθος θα χωριστει /2.
    Μπορει να κανω και λαθος απλα ετσι πιστευω επειδη χωριζεις εσυ τον δισκο στα 2 μερη και παει αναλογα.
    Έχω μόνο 132gb Sad δεν τον έχω χωρίσει

    Δημοσίευση: 35 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:22

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    τοσο εχεις ελευθερο χωρο η τοσο εχεις γενικα στον σκληρο δισκο?

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 36 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:23

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Τόσο έχω γενικά στο σκληρό μου

    Δημοσίευση: 37 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:25

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    δοκιμασε αν εισαι σιγουρος να το κανεις και θα το δεις και στη πραξη οπως σου ειπα χωρις να ειμαι σιγουρη πρεπει να χωριζεται /2.
    Εχεις διαβασει εδω σχολια ποια ειναι τα θετικα και ποια τα αρνητικα απο αυτο που πας να κανεις και τωρα η αποφαση ειναι δικη σου.

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 38 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:27

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    kkk θα το δοκιμάσω

    Δημοσίευση: 39 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:28

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    το θεμα θελεις να το αφησω ανοιχτο η εισαι οκ να το κλειδωσω?

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 40 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:31

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    μην το κλειδώσεις ακόμα να δούμε αν απάντηση και άλλος Wink

    Δημοσίευση: 41 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 14:57

    giannis173

    giannis173
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Αν εγκαταστήσεις την διανομή μέσω wubi δεν χρειάζεται να χωρίσεις τον δίσκο σε 2 μέρη, όπως είπα και παραπάνω η χρήση του wubi εγκαθιστά την διανομή ως μια απλή εφαρμογή.
    Η διαμέριση του δίσκου χρειάζεται μόνο αν κάνεις κανονική εγκατάσταση.

    Σχετικά με το πόσο χώρο χρειάζεσαι, θεωρώ πως τα 20-30 giga είναι υπεραρκετά για να πειραματιστείς, να εγκαταστήσεις εφαρμογές κτλ (με δεδομένο πως δεν θα αποθηκεύεις στην εγκατάσταση linux μεγάλα - και πολλά αρχεία, πχ ταινίες, μουσική, γενικά πράγματα που καταλαμβάνουν μεγάλο όγκο δεδομένων).

    Δημοσίευση: 42 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 15:02

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    ΕΕΕ ναι καμιά εφαρμογή
    thn-k

    Δημοσίευση: 43 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 15:20

    ????????

    Anonymous
    Επισκέπτης

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Στην εκμαθηση εχει ,

    Πως να ενωσεις και να κανεις 2 Partition.
    Πως να βαλουμε Linux ..
    Και αλλα τοσα..
    Τωρα αν θες και Linux και Windows 7 , μπορεις με Remote pc..(2 Λογαριασμο).

    Δημοσίευση: 44 Windows και Linux μαζί - Σελίδα 2 Empty Απ: Windows και Linux μαζί Πεμ 28 Ιουν - 16:50

    Asdff

    Asdff
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    ΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ


    Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

    Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Μοιραστείτε αυτό το θέμα

    Url
    BBcode
    HTML

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης