thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • +11
    JOHNny
    aimilios
    constantinos
    Cyclops
    Mix4lis
    nikiforos
    atozak
    Warrior7
    Θάλεια
    *Teoxxx*
    Paulos
    15 απαντήσεις

    Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]  

    Δημοσίευση: 1 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Παρ 31 Μάης - 20:36

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

    Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Per_8010

    Καλησπέρα παιδιά , εδω και ένα χρόνο έχω φτιάξει ένα καλό συστημάτακι...Όμως εχθές που στρέσαρα τη cpu στα 95% είχα θερμοκρασίες μέχρι και 70 βαθμούς, κάτι που κόλλαγε το σύστημα αρκετά!(αυτό έγινε όταν έβαλα 3 ταινιες μαζι να τις κανει επεξεργασία). Έτσι είπα να κάνω μία αναβάθμιση στην εργοστιασιακή ψύκτρα που έδινε ο επεξεργαστής, που όπως φάνηκε δεν είναι καθόλου καλή..Έτσι έβαλα την ZALMAN CNPS9900 MAX BLUE και δεν ξεπερνάω τους 38 βαθμούς κελσίου, πραγατικά στην αρχη μετάνιωσα για τα χρήματα μολίς την έβαλα πάνω και στρέσαρα το pc είδα φοβερό αποτέλεσμα...Το μονο κακό είναι ότι θα δυσκολευτείτε να την βάλετε μόνοι σας....



    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Paulos στις Κυρ 1 Ιαν - 19:27, 1 φορά


    Δημοσίευση: 26 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 13:53

    nikiforos

    nikiforos
    Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Θάλεια έγραψε:Kαλησπερα Νικηφορε η θερμοκρασια του υπολογιστη μπορει να επηραζει και απο το ποσο ελευθερο χρονο υπαρχει στο δισκο?

    Καλησπερα Θαλεια,

    Δεν παιζει κανενα ρολο το ποσο φορτωμενος ειναι ο σκληρος.
    Ουσιαστικα αυτο που οριζει την θερμοκρασια του επεξεργαστη ειναι η ταση ρευματος λειτουργιας του.
    πχ. ο δικος μου σε χαλαρη (idle) κατασταση λειτουργει με 1v και εχει θερμοκρασια 25°C,
    οταν ομως παιξω καποιο παιχνιδι η γενικα το ζορισω με bench, αυτοματα για να μου δωσει παραπανω αποδοση θα πρεπει να καταναλωσει και παραπανω ρευμα
    αρα θα ζεσταθει και περισσοτερο.
    Το ιδιο ισχυει και για τις καρτες γραφικων.

    για δισκους-μητρικη-ram αν υπαρχει καλο airflow στο κουτι, και εχει γινει ενα τυπικο cable management τοτε μια χαρα καλες θερμοκρασιες θα εχουν.

    Δημοσίευση: 27 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 13:57

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Εμενα ανεβαζει θερμοκρασια το καλοκαιρι μονο οταν ειμαι απλα στο ιντερνετ και εχω ανοιχτες 2-3 καρτελες.Αυτο γινεται καθε καλοκαιρι οταν εχει πολυ καλο καιρο.

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 28 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:00

    Mix4lis

    Mix4lis
    Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Οσο πιο πολλα παραθυρα και εφαρμογες εχεις ανοιχτες στον υπολογιστη σου,τοσο πιο πολυ πιεζεις τον επεξεργαστη σου. Οσο περισσοτερη ταση τοση πιο πολυ ενεργεια παραγεται κι ετσι ζεσταινετε ο υπολογιστης.

    https://www.thegreeksenergy.com/

    Δημοσίευση: 29 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:02

    Cyclops

    Cyclops
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Εμενα δε ξεπερνάει τους 48 βαθμούς.

    Δημοσίευση: 30 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:07

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    Θάλεια έγραψε:Εμενα ανεβαζει θερμοκρασια το καλοκαιρι μονο οταν ειμαι απλα στο ιντερνετ και εχω ανοιχτες 2-3 καρτελες.Αυτο γινεται καθε καλοκαιρι οταν εχει πολυ καλο καιρο.

    νομιζω θαλεια πρεπει να τον πας σε ενα βενσιναδικο να στον "φυσιξουν" εμενα ειναι ανιχτος απο το προη εχο τον firefox με 4 καρτελες ενα audio rekosrder εναν media player enan fakelo ανιχτο και το θαντερβερτ ( για τα ε-μαιλ μου ) 38C τορα Wink

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 31 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:07

    Warrior7

    Warrior7
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    εμενα τωρα εχει 62 βαθμους........ καλα εγω εχω τις υψηλοτερες θερμοκρασιες για αυτο και κολλαει σαν τρελο το λαπτοπ....... το ψυγειο θα το βαλω

    Δημοσίευση: 32 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:10

    Cyclops

    Cyclops
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Για το λάπτοπ υπάρχει μια ειδική ψύχτρα που τη βάζεις από κάτω και διατηρεί σε χαμηλά επίπεδα τη θερμοκρασία.

    Δημοσίευση: 33 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:13

    Warrior7

    Warrior7
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    ναι το ξερω...... πρεπει να παρω μια γιατι τον Αυγουστο θα παει 100 βαθμους

    Δημοσίευση: 34 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:17

    Cyclops

    Cyclops
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Είναι λίγο ακριβές βέβαια.

    Δημοσίευση: 35 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:19

    Warrior7

    Warrior7
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    ναι 15 - 20 ευρω.... αλλα αν φτιαξω τον επιτραπεζειο δεν με νοιαζει για το λαπτοπ.... (αυτο που πηρα απο την 1η γυμνασιου ειναι)........................ απλα για το ιντερνετ θα το εχω στις διακοπες................ βεβαια εχω γεμισει την μνημη και ισως για αυτο κολλαει.....

    Δημοσίευση: 36 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 14:24

    Cyclops

    Cyclops
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Παραπάνω από 15-20 κάνει αν θες μια καλή!

    Δημοσίευση: 37 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 3 Ιουν - 15:09

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Χαραλαμπε χειμωνα καλοκαιρι την ιδια θερμοκρασια εχεις?

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 38 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Κυρ 14 Ιουλ - 21:36

    constantinos

    constantinos
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    εγω εχω 34 βαθμους ετσι λεει το speedfan.

    Δημοσίευση: 39 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Κυρ 14 Ιουλ - 21:44

    aimilios

    aimilios
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Εγω 59!!!

    Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 30wxt8x

    Δημοσίευση: 40 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Σαβ 19 Μαρ - 23:35

    JOHNny

    JOHNny
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Θεε μου πέρσι είχε μαζευτεί σκόνη επειδή το είχα στο κρεβάτι είχε φράξει το ανεμιστηράκι ήταν καλοκαίρι και όταν άνοιγε ξεκινούσε με 60 βαθμούς, είχε φτάσει μέχρι 95 βαθμούς και πάλι καλά που ήταν AMD ο επεξεργαστής. Τελικά πήρα βάση με ανεμιστήρα, καθάρισα το εσωτερικό και τώρα είναι οκ.

    Δημοσίευση: 41 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Κυρ 20 Μαρ - 12:46

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Μολις ξεκινησουν οι ζεστες βλεπω και ο δικος μου υπολογιστης να ξεπερναει τους 60 βαθμούς

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 42 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Κυρ 20 Μαρ - 14:14

    nikiforos

    nikiforos
    Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Eχουμε ακομη για τις ζεστες...

    Δημοσίευση: 43 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Κυρ 1 Ιαν - 19:21

    panos314

    panos314
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Γενικά δεν ανεβαίνει πάνω από 35 βαθμούς υδροψηξη coolermaster seidon 120v version 2.0

    Δημοσίευση: 44 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Κυρ 1 Ιαν - 19:27

    jam

    jam
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Με τέτοιο καιρό η θερμοκρασία ειναι πολύ χαμηλή αν και ποτέ δεν είχα θέμα με αυτό καθώς το κοιτούσα συνέχεια.Δεν περνάει ποτέ πάνω απο τα 30

    Δημοσίευση: 45 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 2 Ιαν - 15:15

    vagelis199

    vagelis199
    Games Team

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    το δικό μου στα idle είναι γύρο στους 30 τώρα

    http://www.oe-games.com

    Δημοσίευση: 46 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 2 Ιαν - 15:19

    Christina

    Christina
    Global Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    εγω καλα παω..εχω λαπτοπ γι αυτο και εχω ανεμιστηρα/ βαση...

    Δημοσίευση: 47 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 2 Ιαν - 17:32

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    εγώ το λάπτοπ το έχω μόνο για έξω από το σπίτι δεν έχω τέτοια βάση με ανεμιστήρα ήδη το το λάπτοπ το περνώ μαζί μου κάθε φορά σε μια τσάντα σαν να πάω 3μερο οπότε δεν λέι όμως δεν έχω προβλήματα λόγο θερμοκρασίας Cool

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 48 Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; Δευ 2 Ιαν - 17:39

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Πως πάτε απο θερμοκρασίες της cpu σας; - Σελίδα 2 230


    Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

    Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Μοιραστείτε αυτό το θέμα

    Url
    BBcode
    HTML

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης