thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • 3 απαντήσεις
    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]  

    » Νέα θέματα forum

      » Τυχαία θέματα

        SpaWnAge

        Γιατί το σώμα μας τραντάζεται και συσπάται όταν κοιμόμαστε;

        Ξεκίνησε από: SpaWnAge, αναρτήθηκε στις 19/08/2015
        Σύμφωνα με την Αμερικανική Ακαδημία Ιατρικής Ύπνου έως το 70% όλων των ανθρώπων (ή του συνόλου των Αμερικανών τέλος πάντων) είναι γνωστό ότι αισθάνονται τακτικά σαν κάποιος να τους έσπρωξε από τον γκρεμό και να πέφτουν. Γιατί συμβαίνει αυτό και τι σημαίνει αυτό;

        Μπορεί να μας ξέμεινε από όταν ήμασταν πρωτεύον θηλαστικά.

        Μυόκλωνος είναι η ακούσια σύσπαση ή τράνταγμα των μυών μας, όπως όταν κοιμόμαστε. Το συγκεκριμένο όνομα για τον τύπο του μυοκλόνου σύσπασης που βιώνουμε κατά τη διάρκεια του ύπνου ονομάζεται υπναγωγικό τράνταγμα ή μια αρχή του ύπνου.

        Γιατί το σώμα μας τραντάζεται και συσπάται όταν κοιμόμαστε; O87KELc

        Δεν υπάρχει σαφή απόδειξη γιατί τρανταζόμαστε όταν μας παίρνει ο ύπνος, αλλά υπάρχουν μερικές ενδιαφέρουσες θεωρίες. Το αγαπημένο μου είναι ότι έχει απομείνει από την εποχή που πηδούσαμε από δέντρο σε δέντρο ως πρωτεύοντα. Η θεωρία είναι ότι όταν ξαπλώνετε σε ένα δέντρο, τότε θα πρέπει να τραντάζεστε για να σώσετε τον εαυτό σας από το να πέσετε από το δέντρο μόλις αποκοιμηθείτε.

        Μια άλλη θεωρία είναι ότι καθώς κοιμάστε, και το σώμα σας χαλαρώνει, θεωρεί ότι θα μπορούσε να είναι σε κίνδυνο ή ακόμη και να πεθαίνει, και τραντάζεται για να βεβαιωθεί ότι είστε ζωντανοί.

        Όποιος και αν είναι ο λόγος, οι επιστήμονες και η Αμερικανική Ακαδημία Ιατρικής Ύπνου συμφωνούν ότι η υπερβολική καφεΐνη, τα ναρκωτικά, το άγχος και το στρες μπορούν να επιδεινώσουν τη σύσπαση και τη συχνότητα της σύσπασης.



        Μετάφραση άρθρου από το thegreeksenergy.com

        Πηγή: Science Dump


        Σχόλια

        δεν καταλαβενω ποτε και κανενα τρανταγμα στον υπνο μου .....η κοιμαμε βαρια και δεν το καταλαβενω......η συμβαινει μονο στους αμερικανους Rolling Eyes


        Εγώ αυτό το φαινόμενο το έχω νιώσει αρκετές φορές! Razz Όταν θα βρουν μια πιο σαφή εξήγηση θα ξέρουμε!


        η προτη εξηγηση/Θεωρια μου αρεσε πολυ  :p



        Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

        Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


        Μοιραστείτε αυτό το θέμα

        Url
        BBcode
        HTML

        Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης