thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • 3 απαντήσεις
    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]  

    » Νέα θέματα forum

      » Τυχαία θέματα

        SpaWnAge

        Τι αποκαλύπτει ο τρόπος που βγαίνετε selfie για την προσωπικότητά σας

        Ξεκίνησε από: SpaWnAge, αναρτήθηκε στις 26/08/2015
        Ο γραφικός σας χαρακτήρας, η χειραψία σας, τα εισερχόμενα e-mail σας - λίγο πολύ ό, τι κάνετε μπορεί να αποκαλύψει στοιχεία για την προσωπικότητά σας.

        Γι' αυτό δεν είναι περίεργο που τώρα οι ψυχολόγοι έχουν εκδώσει μια μελέτη που υποδηλώνει ότι οι άνθρωποι θα υποθέσουν πολλά με βάσει τις selfie σας (γνωστές και ως φωτογραφίες που βγάζετε τον εαυτό σας και τις μοιράζεστε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης).

        Για τη μελέτη, με επικεφαλής τον Lin Qiu, διδάκτωρ στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Nanyang στη Σιγκαπούρη και της Βρετανικής Εταιρείας Ψυχολογικής Έρευνας Digest, οι ερευνητές ανέλυσαν 123 selfies που τις πήραν από το Sina Weibo, μια δημοφιλής κινεζική ιστοσελίδα παρόμοια με το Twitter. Κάθε πρόσωπο που απεικονίζεται συμπλήρωσε ένα ερωτηματολόγιο προσωπικότητας.

        Στη συνέχεια, οι ερευνητές κωδικοποίησαν κάθε selfie σύμφωνα με 13 ατάκες, συμπεριλαμβανομένου του κατά πόσο το άτομο έχει κάνει duck face (γκριμάτσα), αν κοιτούσε την κάμερα, πόσο ψηλά κρατούσε την κάμερα, και αν φωτογραφήθηκε μια ιδιωτική τοποθεσία.

        Σε ένα δεύτερο μέρος του πειράματος, 107 Κινέζοι φοιτητές κοίταξαν τις selfie και τις χρησιμοποίησαν για να αξιολογήσουν τις προσωπικότητες των ιδιοκτητών.

        Αποδεικνύεται ότι, οι ερευνητές διαπίστωσαν κάποιες εκπληκτικές σχέσεις μεταξύ των μορφών selfie και τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας:


        1. Πιο ευχάριστα (δηλαδή φιλικά) άτομα είχαν περισσότερες πιθανότητες να βγάλουν τις φωτογραφίες από τα κάτω.
        2. Οι πιο ευσυνείδητοι ήταν λιγότερο πιθανό να αποκαλύψουν έναν ιδιωτικό χώρο στο παρασκήνιο.
        3. Οι άνθρωποι που ήταν πιο ανοιχτοί σε νέες εμπειρίες είχαν περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσουν θετικά συναισθήματα.
        4. Οι νευρωτική άνθρωποι ήταν πιο πιθανό να χρησιμοποιούν το duck face στις φωτογραφίες τους.


        Αλλά υπάρχει και η παγίδα: Όταν οι μαθητές κοίταξαν τη συλλογή με τις selfies, δεν απάντησαν τις περισσότερες από αυτές τις συσχετίσεις. Για παράδειγμα, (λανθασμένα) πίστευαν ότι πιέζοντας τα χείλη δείχνει εξωστρέφεια και ευθύτητα και ότι το να είσαι μόνος σε μια φωτογραφία έδειχνε ότι το άτομο ήταν νευρωτικό. Η μόνη εύστοχη παρατήρηση που έκαναν ήταν ότι το θετικό συναίσθημα γενικά δείχνει ότι είναι ανοιχτοί προς την εμπειρία. 

        Οι ερευνητές λένε ότι ένας πιθανός λόγος για εσφαλμένη αξιολόγηση των μαθητών είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι κοιτάζουν θετικά στις selfie, γι' αυτό είναι δύσκολο να βγουν οποιαδήποτε συγκεκριμένα συμπεράσματα για την προσωπικότητά τους.

        Η μελέτη αυτή έχει αρκετούς αξιοσημείωτους περιορισμούς. Όπως επισημαίνει ο Christian Jarrett, διδάκτωρ στο BPS Έρευνας Digest, τα ευρήματα μπορεί να μην ισχύουν σε άλλους πολιτισμούς. Επιπλέον, λέει ο Jarrett, οι ιδιοκτήτες των selfie βαθμολόγησαν τη δική τους προσωπικότητα, που μπορεί να μην έγιναν ακριβείς εκτιμήσεις.

        Ωστόσο, η μελέτη αυτή ανοίγει το δρόμο για μελλοντική έρευνα για τη σχέση ανάμεσα στον τρόπο που παρουσιάζουμε τους εαυτούς μας και την προσωπικότητά μας. Για παράδειγμα, οι συντάκτες λένε ότι τα προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογιστών μπορούν να αναπτυχθούν για να ανιχνεύουν το duck face, προκειμένου να βοηθήσει στην πρόβλεψη νεύρωσης.

        Τελικά, αυτή η έρευνα δείχνει ότι μπορεί να δείξει περισσότερα για τον εαυτό σας από τις selfie σας, από ό,τι θέλετε να αποκαλύψετε συνειδητά σε μια απλή συζήτηση. Όπως λένε οι ερευνητές, αυτή η αποκάλυψη θα συμβεί ως επί το πλείστον "κατά λάθος".

        Με άλλα λόγια: Προσπαθήστε να διαχειριστείτε την εντύπωση που αφήνετε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, γιατί μπορεί να μην είστε σε θέση να κρατήσετε τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας σας από το να αποκαλυφθούν.



        Μετάφραση άρθρου από το thegreeksenergy.com

        Πηγή: techinsider


        Σχόλια

        μόδα και αυτή με τις φωτογραφίες selfie έχει γίνει τόσο μόδα.Selfie στο μετρό,στην καφετέρια στον μάθημα,στο λεωφορείο,στην στάση ακόμα και στην τουαλέτα και στο γυμναστήριο.Φτάνει με αυτή την μόδα.
        Έχω προφιλ στο facebook και μπορεί να είμαι ο μόνος που θα έχω 1 φωτογραφία στο προφιλ μου.

        Δεν ξέρω λέτε να είμαι λάθος σε αυτό;με την τεχνολογία ασχολούμαι και την πληροφορική,κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα δεχτώ είμαι κατά.


        τορα πια ειναι το σελφιτσινο χαχαχαχαχαχα



        Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

        Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


        Μοιραστείτε αυτό το θέμα

        Url
        BBcode
        HTML

        Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης