thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • +2
    Paulos
    vkalfa
    6 απαντήσεις

    Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]  

    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

    καλησπερα σας..εχω το εξης προβλημα..πηγα πρωτη φορα σημερα να συνδεσω τον υπολογιστη μου ενσυρματα με καλωδιο ethernet..μολις εβαλα το καλωδιο ο υπολογιστης σβηνει και κανει μονος του επανεκκινηση..χωρις να κανω εγω τιποτε..τι μπορει να συμβαινει?


    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Μία απλή κάρτα δικτύου έχει περίπου 6 ευρώ (είναι πολύ εύκολη στην εγκατάσταση και δεν θέλει αντικατάσταση)

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    Ένα ασύρματο usb stick έχει περίπου 12 ευρώ

    Αν θέλεις να γλιτώσεις τον τεχνικό, αποψή μου είναι να δοκιμάσεις το παρακάτω (δοκιμασμένο)

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    Υπάρχει και οικονομικότερο

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    Σε περίπτωση που είναι τροφοδοτικό που έχω προαναφέρει, μπορείς να δοκιμάσεις ένα μεταχειρισμένο τροφοδοτικό από ένα φίλο σου. Από ότι έχω καταλάβει δεν πρόκειται για νέο σύστημα, άρα μην σπαταλάς χρήματα, απλά το παρακάτω θα σου μείνει γενικά.

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε:Μία απλή κάρτα δικτύου έχει περίπου 6 ευρώ (είναι πολύ εύκολη στην εγκατάσταση και δεν θέλει αντικατάσταση) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Ένα ασύρματο usb stick έχει περίπου 12 ευρώ Αν θέλεις να γλιτώσεις τον τεχνικό, αποψή μου είναι να δοκιμάσεις το παρακάτω (δοκιμασμένο) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Υπάρχει και οικονομικότερο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Σε περίπτωση που είναι τροφοδοτικό που έχω προαναφέρει, μπορείς να δοκιμάσεις ένα μεταχειρισμένο τροφοδοτικό από ένα φίλο σου. Από ότι έχω καταλάβει δεν πρόκειται για νέο σύστημα, άρα μην σπαταλάς χρήματα, απλά το παρακάτω θα σου μείνει γενικά. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

    ευχαριστω φιλε μου..ειναι αρκετα παλιο και ειχε να δουλεψει πολλα χρονια..απλα ειπα να το φτιαξω λιγακι να μπαινει και κανενας στο σπιτι..βασικα μονο για ιντερνετ το θελω οχι για πολλα πραγματα..δηλαδη να παρω ασυρματη καρτα δικτυου λες να δοκιμασω?απλα θελω να βεβαιωθω οτι φταιει οντως η καρτα δικτυου και οχι κατι αλλο γιαυτο ρωταω πιο πολυ..

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Το TP-Link ή κάποιο άλλο ασύρματο usb θα δουλέψει σε usb και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις ένα απλό στικάκι και δουλεύει; Αν ναι δεν έχεις θέμα. Το πρόβλημα αυτό γίνεται μόνο αν συνδέσεις ένα καλώδιο και όχι γενικά (στα ξαφνικά); Απο εκεί και πέρα θέλει τεχνικό αν έκανες όλα τα παραπάνω που σου είπαμε σωστά.

    Δοκίμασε και τα Windows 10 αντί τα 7 και κάνε καθαρή εγκατάσταση.

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε:Το TP-Link ή κάποιο άλλο ασύρματο usb θα δουλέψει σε usb και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις ένα απλό στικάκι και δουλεύει; Αν ναι δεν έχεις θέμα. Το πρόβλημα αυτό γίνεται μόνο αν συνδέσεις ένα καλώδιο και όχι γενικά (στα ξαφνικά); Απο εκεί και πέρα θέλει τεχνικό αν έκανες όλα τα παραπάνω που σου είπαμε σωστά. Δοκίμασε και τα Windows 10 αντί τα 7 και κάνε καθαρή εγκατάσταση. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    εχω βαλει αλλα usb και δουλευουν κανονικα.μονο στη συγκεκριμενη θυρα του ethernet μου κλεινει τον υπολογιστη.γινεται στο συστημα μου να περασω τα 10?θελω να πω εχει τις προδιαγραφες?

    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    συγνωμη που ενοχλω και παλι..μολις πριν λιγο ανοιξα τον υπολογιστη για να δω την καρτα δικτυου που εχει μεσα..και παρατηρησα οτι η καρτα δικτυου εχει πανω υποδοχη τηλεφωνου μονο..η θυρα που βαζω εγω το to ethernet καλωδιο δεν ειναι εκει που ειναι η καρτα δικτυου αλλα στην ιδιο θεση με δυο αλλα usb 2.0..

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    vkalfa έγραψε:
    Paulos έγραψε:Το TP-Link ή κάποιο άλλο ασύρματο usb θα δουλέψει σε usb και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις ένα απλό στικάκι και δουλεύει; Αν ναι δεν έχεις θέμα. Το πρόβλημα αυτό γίνεται μόνο αν συνδέσεις ένα καλώδιο και όχι γενικά (στα ξαφνικά); Απο εκεί και πέρα θέλει τεχνικό αν έκανες όλα τα παραπάνω που σου είπαμε σωστά. Δοκίμασε και τα Windows 10 αντί τα 7 και κάνε καθαρή εγκατάσταση. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


    εχω βαλει αλλα usb και δουλευουν κανονικα.μονο στη συγκεκριμενη θυρα του ethernet μου κλεινει τον υπολογιστη.γινεται στο συστημα μου να περασω τα 10?θελω να πω εχει τις προδιαγραφες?


    Τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Όσο για τα Windows 10 τσέκαρε εδώ.

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    vkalfa έγραψε:συγνωμη που ενοχλω και παλι..μολις πριν λιγο ανοιξα τον υπολογιστη για να δω την καρτα δικτυου που εχει μεσα..και παρατηρησα οτι η καρτα δικτυου εχει πανω υποδοχη τηλεφωνου μονο..η θυρα που βαζω εγω το to ethernet καλωδιο δεν ειναι εκει που ειναι η καρτα δικτυου αλλα στην ιδιο θεση με δυο αλλα usb 2.0..


    Ok πάντα εκεί είναι...

    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε:
    vkalfa έγραψε:συγνωμη που ενοχλω και παλι..μολις πριν λιγο ανοιξα τον υπολογιστη για να δω την καρτα δικτυου που εχει μεσα..και παρατηρησα οτι η καρτα δικτυου εχει πανω υποδοχη τηλεφωνου μονο..η θυρα που βαζω εγω το to ethernet καλωδιο δεν ειναι εκει που ειναι η καρτα δικτυου αλλα στην ιδιο θεση με δυο αλλα usb 2.0..

    Ok πάντα εκεί είναι...

    την εβγαλα την καρτα δικτυου απο τον υπολογιστη..δηλαδη η καρτα δικτυου δεν εχει υποδοχη ethernet?μονο τηλεφωνου?

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    vkalfa έγραψε:την εβγαλα την καρτα δικτυου απο τον υπολογιστη..δηλαδη η καρτα δικτυου δεν εχει υποδοχη ethernet?μονο τηλεφωνου?


    Υποδοχή ethernet

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε:
    vkalfa έγραψε:την εβγαλα την καρτα δικτυου απο τον υπολογιστη..δηλαδη η καρτα δικτυου δεν εχει υποδοχη ethernet?μονο τηλεφωνου?

    Υποδοχή ethernet [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

    καλημερα φιλε..εκει που εχεις βαλει τον κυκλο βαζω το ethernet..εγω ανοιξα τον υπολογιστη για να δω πως ειναι η καρτα δικτυου ενημερωτικα..ειδα απο πληροφοριες και βιντεακια οτι αλλαζει σχετικα ευκολα.ομως το εξαρτημα που ειναι κουμπωμενο στην μητρικη και μοιαζει με την καρτα δικτυου εχει πανω υποδοχη τηλεφωνου.εκει που βαζω το καλωδιο ethernet εγω απο την μεσα μερια του υπολογιστη δεν εχει καποιο εξαρτημα που να μοιαζει με καρτα δικτυου και το οποιο να μοιαζει με τις καρτες δικτυου...αυτο λεω..αν κανω καποιο λαθος ζητω συγνωμη..

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    vkalfa έγραψε:ομως το εξαρτημα που ειναι κουμπωμενο στην μητρικη και μοιαζει με την καρτα δικτυου εχει πανω υποδοχη τηλεφωνου


    Το αφαιρείς (είναι το παλιό σύστημα) και εκεί μπορείς να βάλεις την κάρτα δικτύου

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    vkalfa έγραψε:εκει που βαζω το καλωδιο ethernet εγω απο την μεσα μερια του υπολογιστη δεν εχει καποιο εξαρτημα


    To αφήνεις (άκυρο πλέον) είναι ενσωματωμένο στην μητρική.





    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε:
    vkalfa έγραψε:ομως το εξαρτημα που ειναι κουμπωμενο στην μητρικη και μοιαζει με την καρτα δικτυου εχει πανω υποδοχη τηλεφωνου

    Το αφαιρείς (είναι το παλιό σύστημα) και εκεί μπορείς να βάλεις την κάρτα δικτύου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
    vkalfa έγραψε:εκει που βαζω το καλωδιο ethernet εγω απο την μεσα μερια του υπολογιστη δεν εχει καποιο εξαρτημα

    To αφήνεις (άκυρο πλέον) είναι ενσωματωμένο στην μητρική.

    καλημερα διλε μου..ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..και συγνωμη αν σας κουρασα λιγακι..πηρα ασυρματη καρτα την εγκατεστησα ολα οκ..εκανα και ενημερωση των οδηγων με το προγραμμα που μου ειπες ολα καλα..απλα το προβλημα με την θυρα του ethernet συνεχιζει να υπαρχει αλλα δεν θα την ξαναχρησιμοποιησω..εβγαλα αυτην την παλια που ειχε πανω και παρεγγειλα μια καρτα δικτυου να την βαλω στην θεση της..και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας..

    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    vkalfa έγραψε:
    Paulos έγραψε:
    vkalfa έγραψε:ομως το εξαρτημα που ειναι κουμπωμενο στην μητρικη και μοιαζει με την καρτα δικτυου εχει πανω υποδοχη τηλεφωνου

    Το αφαιρείς (είναι το παλιό σύστημα) και εκεί μπορείς να βάλεις την κάρτα δικτύου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
    vkalfa έγραψε:εκει που βαζω το καλωδιο ethernet εγω απο την μεσα μερια του υπολογιστη δεν εχει καποιο εξαρτημα

    To αφήνεις (άκυρο πλέον) είναι ενσωματωμένο στην μητρική.

    καλημερα φιλε μου..ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..και συγνωμη αν σας κουρασα λιγακι..πηρα ασυρματη καρτα την εγκατεστησα ολα οκ..εκανα και ενημερωση των οδηγων με το προγραμμα που μου ειπες ολα καλα..απλα το προβλημα με την θυρα του ethernet συνεχιζει να υπαρχει αλλα δεν θα την ξαναχρησιμοποιησω..εβγαλα αυτην την παλια που ειχε πανω και παρεγγειλα μια καρτα δικτυου να την βαλω στην θεση της..και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας..

    Mix4lis

    Mix4lis
    Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλησπέρα φίλε μου. Άμα είσαι εντάξει, να κλειδώσουμε το θέμα;

    https://www.thegreeksenergy.com/

    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    καλημερα σας..ναι φιλε μου ολα οκ..ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..

    vkalfa

    vkalfa
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    vkalfa έγραψε:καλημερα σας..ναι φιλε μου ολα οκ..ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..

    συγνωμη κατι τελευταιο που ηθελα να σας ρωτησω..επειδη ο υπολογιστης μου ειναι υπερβολικα αργοςθα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να τον αναβαθμισω..να μεγαλωσω την ram πχ..η κατι αλλο που θα τον εκανε να δουλευει λιγο καλυτερα..

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    πιστεύω να αλλάξεις τον  hdd σε ssd θα είναι πολύ πιο γρήγορος για της μνήμες δεν ξέρω τη να σου πω αν σηκώνει περισσότερη ram το σύστημα σου σαφώς και θα είσαι καλύτερα αλλά άσε να σου πουν σίγουρα τα παιδιά

    https://www.thegreeksenergy.com

    *Teoxxx*

    *Teoxxx*
    Global Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    vkalfa έγραψε:
    vkalfa έγραψε:καλημερα σας..ναι φιλε μου ολα οκ..ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..

    συγνωμη κατι τελευταιο που ηθελα να σας ρωτησω..επειδη ο υπολογιστης μου ειναι υπερβολικα αργοςθα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να τον αναβαθμισω..να μεγαλωσω την ram πχ..η κατι αλλο που θα τον εκανε να δουλευει λιγο καλυτερα..

    Ανοίξτε ένα νέο θέμα για αυτό.

    Το θέμα λύθηκε και κλειδώνεται.


    Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

    Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Μοιραστείτε αυτό το θέμα

    Url
    BBcode
    HTML

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης