thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • +3
    *Teoxxx*
    vagelis199
    vasothrilos61
    7 απαντήσεις
    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]  

    Δημοσίευση: 1 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Πρόβλημα με την μπαταρία Πεμ 14 Απρ - 14:40

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Χαιρετώ την παρέα. Πριν από δύο μήνες αγόρασα το samsung galaxy note 4c. Καλό κινητό και σε πολύ καλή τιμή, καινούργιο. Πριν από τέσσερες ημέρες και εντελώς ξαφνικά, άρχισε να ξεφορτίζει. Χθές βράδυ ήταν στο 83% και το πρωί το βρήκα πλήρως αποφορτισμένο. Δεν είχα κάνει τηλεφώνημα, δεν μπήκα στο fb, δεν έπαιξα κανένα παιχνίδι. Το έχω βάλει να λειτουργεί στο 2G, έχω βάλει σε βελτιοποίηση όλες τις εφαρμογές, έχω την φωτεινότητα στο αυτόματο, κατέβασα το repair battery life pro, ελαχίστη η διαφορά που είδα. Εκανα επανεκκίνηση, τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Σέρβις δεν θέλω να πάει, να έχει πρόβλημα η μπαταρία σε καινούργιο κινητό; Τι άλλο να κάνω. Επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Σιγά τις αλλαγές που έχω κάνει. Δύο εφαρμογές έχω κατεβάσει. Μόνο. Τι να πω. Βοηθείστε σας παρακαλώ πολύ. Ευχαριστώ και πάλι για την όποια βοήθεια. (Κανένας εξορκιστής στην παρέαWink.

    Δημοσίευση: 2 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Πεμ 14 Απρ - 15:23

    vagelis199

    vagelis199
    Games Team

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Περίεργο. Δειξε λίγο το ιστορικό της μπαταρίας

    http://www.oe-games.com

    Δημοσίευση: 3 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Πεμ 14 Απρ - 15:31

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Οταν λες ιστορικό; Το άφησα να ξεφορτίσει πλήρως μα την αγορά. Το φόρτισα 12 ώρες οπως μου είπε ο πωλητής. Το φόρτιζα κάθε τρείς ημέρες, ήταν ικανοποιητική η διάρκεια για smartphone. Το προσέχω από κακοτοπιές (βροχή, πεσίματα, σκόνες κ.λ.π.). Εχω πάρει την θήκη της samsung που βγάζεις το πίσω κάλυμμα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

    Δημοσίευση: 4 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Πεμ 14 Απρ - 20:29

    *Teoxxx*

    *Teoxxx*
    Global Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλησπέρα... φίλη μου η λύση είναι μια... παίρνεις το κινητό σου και το πηγαίνεις από εκεί που το αγόρασες, και του λες το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με την μπαταριά...

    Δημοσίευση: 5 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Πεμ 14 Απρ - 20:45

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Μήπως έχεις ανοιχτώ wifi συνέχεια αυτό τρώει μπαταρία και ας μην το χρησιμοποιείς

    Μου έτυχε ένα παρόμοιο θέμα και εμένα πριν 1 βδομάδα αλλά είχα παλιό κινητό κοντά στα 3 χρόνια οπότε λογικό να μου έβγαλε πρόβλημα

    Το έβαζα στην πρίζα για να φορτίζει και ενώ έδειχνε ότι φορτίζει κανονικά στην ουσία εικονικά φόρτιζε με αποτέλεσμα όταν το έβγαζα απο τον φορτιστεί μετά απο 2 ώρες το πολύ χωρίς καν να μιλάω ξεφόρτιζε.

    Πήγα το είδαν και μου είπαν ότι χάλασε η πλακέτα που φορτίζει το κινητό το βισματάκι που είχε δηλαδή και ας έβγαζε οτι φόρτιζε στην ουσία δεν έκανε τίποτα.Μου είπαν μια τιμή που δεν άξιζε καν να φτιαχτεί όταν με τα ίδια χρήματα έπερνες νεο κινητο

    Ούτε εφαρμογές είχα ανοιχτές ούτε καν έμπαινα στο ίντερνετ μόνο για τηλέφωνα το είχα.

    Τώρα το δικό σου το έχεις 2 μήνες και καλό θα είναι να το πας για να μην χασεις την εγγύηση που μπορεί να έχεις.



    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 6 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Πεμ 14 Απρ - 22:16

    nikiforos

    nikiforos
    Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Αυτό ξεκίνησε μετά από κάποια εγκατάσταση προγράμματος?  Γενικά apps battery life κλπ αν δεν είναι σκουπίδια, απλά δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο.  Για αρχή κάνε reset στην εργοστάσιακη κατάσταση και βάλε τα βασικά σου προγράμματα για 2 μέρες ώστε να δεις αν κάνει πάλι τα ίδια.

    Δημοσίευση: 7 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Παρ 15 Απρ - 9:53

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το κινητό το έχω αγοράσει από κατάστημα των Αθηνών, οπότε δεν γίνεται να πάω εκεί. Τώρα σχετικά με το wi-fi πράγματι το έχω συνεχώς ανοιχτό, αλλά είναι καινούργιο κινητό δεν περιμένεις να σου κάνει κόλπα. Εχω απενεργοποιήσει μέχρι και το δίκτυο, το έχω στο απλό. Εφαρμογές έχω κατεβάσει μόνο δύο, τις υπόλοιπες τις έχω σχεδόν ανενεργές, αν κάνω reset Νικηφόρε, θα χάσω φωτογραφίες και επαφές; Τι να κάνω να το δοκιμάσω και αυτό. Φαντάζομαι η μπαταρία που έχουν όλα τα κινητά από την μάνα τους να είναι η αυθεντική. Καμμιά άλλη ιδέα;

    Δημοσίευση: 8 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Παρ 15 Απρ - 16:21

    vagelis199

    vagelis199
    Games Team

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    vasothrilos61 έγραψε:Οταν λες ιστορικό; Το άφησα να ξεφορτίσει πλήρως μα την αγορά. Το φόρτισα 12 ώρες οπως μου είπε ο πωλητής. Το φόρτιζα κάθε τρείς ημέρες, ήταν ικανοποιητική η διάρκεια για smartphone. Το προσέχω από κακοτοπιές (βροχή, πεσίματα, σκόνες κ.λ.π.). Εχω πάρει την θήκη της samsung που βγάζεις το πίσω κάλυμμα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

    κατεβάσεις την μπάρα με της ειδοποίησις κτλ και πατάς στο σύμβολο της μπαταρίας θα σου εμφάνιση το ιστορικό της μπαταρίας απο την τελευτεα φόρτιση , αν μπορεις μετα στιλε ενα screenshot (powerbutton+vol down)

    http://www.oe-games.com

    Δημοσίευση: 9 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 0:18

    Mix4lis

    Mix4lis
    Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλησπέρα Βάσω.

    Καταρχήν από την στιγμή που λες πως έχεις φωτεινότητα σε αυτόματο, δεν έπαιξες games κτλπ, δεν είναι φυσιολογικό το όλο συμβάν. Για να λέμε και τα σύκα σύκα δεν είναι γενικά σωστό ένα καινούργιο κινητό να ξεφορτίζεται πλήρως στο διάστημα μιας νύχτας. Προφανώς και υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία. Σου προτείνω να το πας σε ένα κατάστημα πχ Γερμανό να του κάνουν μια γρήγορη εκτίμηση οι τεχνικοί και έπειτα, αν εφόσον κάνουν την ίδια διάγνωση με εμένα, να αγοράσεις μια καινούργια μπαταρία για το συγκεκριμένο κινητό. Αφού δεν μπορείς να το πας στο κατάστημα, αναγκαστικά θα πάρεις μόνη σου μια μπαταρία. 

    Πήγαινε το σε τεχνικό όπως είπα. Εδώ ότι και να σου πούμε εμείς δεν είναι σίγουρο.

    https://www.thegreeksenergy.com/

    Δημοσίευση: 10 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 10:12

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Παιδιά δεν βρίσκω λόγια, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κάποιες δεν τις καταλαβαίνω, κάποιες τις έκανα ήδη. Η Θάλεια έγραψε να απενεργοποιήσω το wi-fi, κάπως μου φάνηκε καινούργιο κινητό. Το έκλεισα από χθές το μεσημέρι (γιαυτό εξαφανίστηκα) και έχει μείνει η μπαταρία στο 87%. Μα τρώει τόσο πολύ μπαταρία; Το ότι είναι καινούργια δεν μετράει; Υποψιάζομαι ότι είναι προβληματική. Μιχάλη αν πάω στο σέρβις δεν την αλλάζουν αυτοί; Από περιέργεια, όλα έτσι συμπεριφέρονται;

    Δημοσίευση: 11 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 10:27

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    vasothrilos61 έγραψε:Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το κινητό το έχω αγοράσει από κατάστημα των Αθηνών, οπότε δεν γίνεται να πάω εκεί. Τώρα σχετικά με το wi-fi πράγματι το έχω συνεχώς ανοιχτό, αλλά είναι καινούργιο κινητό δεν περιμένεις να σου κάνει κόλπα. Εχω απενεργοποιήσει μέχρι και το δίκτυο, το έχω στο απλό. Εφαρμογές έχω κατεβάσει μόνο δύο, τις υπόλοιπες τις έχω σχεδόν ανενεργές, αν κάνω reset Νικηφόρε, θα χάσω φωτογραφίες και επαφές; Τι να κάνω να το δοκιμάσω και αυτό. Φαντάζομαι η μπαταρία που έχουν όλα τα κινητά από την μάνα τους να είναι η αυθεντική. Καμμιά άλλη ιδέα;


    καλημέρα σου. επίσης να σου πω πως πρέπει να έχει sd το κινητό σου ( όπως και το δικό μου άλλωστε) οπότε της επαφές της έχεις στην sim φωτογραφίες τραγούδια κλπ έχεις στην sd  αν κάννης reset θα σου σβήσει ότι έχεις στο τηλέφωνο δεν θα πειραχτεί ούτε η sim ( επαφές) ούτε η sd ( φωτογραφίες τραγούδια κλπ) το μονό που θα χάσης είναι οι εφαρμογές που κατέβασες ( έκτος αν της έχεις σωσμένες στην sd σε μερικές γίνετε) και τής ρυθμίσεις που έχεις στο κινητό

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 12 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 10:29

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    vasothrilos61 έγραψε:Παιδιά δεν βρίσκω λόγια, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κάποιες δεν τις καταλαβαίνω, κάποιες τις έκανα ήδη. Η Θάλεια έγραψε να απενεργοποιήσω το wi-fi, κάπως μου φάνηκε καινούργιο κινητό. Το έκλεισα από χθές το μεσημέρι (γιαυτό εξαφανίστηκα) και έχει μείνει η μπαταρία στο 87%. Μα τρώει τόσο πολύ μπαταρία; Το ότι είναι καινούργια δεν μετράει; Υποψιάζομαι ότι είναι προβληματική. Μιχάλη αν πάω στο σέρβις δεν την αλλάζουν αυτοί; Από περιέργεια, όλα έτσι συμπεριφέρονται;


    να ξέρεις πως τα ασύρματα όλα πρέπει να τα έχεις κλειστά και μόνο όταν τα χρειάζεσαι να τα ανοίγεις έμενα πάει άνετα 5 μέρες

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 13 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 11:27

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Atozak, καλημέρα κιόλας, αλλά αυτό που μου είπες βοήθησε όσο δεν φαντάζεσαι, θα την πάταγα, θα τα έχανα όλα και είναι κρίμα. Οπότε πρώτα θα αγοράσω την sd, θα μεταφέρω τα δεδομένα ή μεταφέρονται αυτόματα;

    Δημοσίευση: 14 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 11:57

    Mix4lis

    Mix4lis
    Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλημέρα Βάσω.

    Άμα έχεις αρχεία και δεδομένα που χρειάζεσαι, μην προ τρέξεις να πάρεις sd card. Σύνδεσε το κινητό σου με τον υπολογιστή και πέρνα εκεί ότι θέλεις. Έπειτα κάνε reset το κινητό και δες αν ακόμα πέφτει η μπαταρία γρήγορα. Αν ακόμα πέφτει γρήγορα, πήγαινε σε τεχνικό όπως είπα παραπάνω. Η θέση σου είναι πολύ συγκεκριμένη αυτή τη στιγμή.

    https://www.thegreeksenergy.com/

    Δημοσίευση: 15 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 12:07

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Οκ. Μιχάλη, αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ.

    Δημοσίευση: 16 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 13:00

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλησπέρα Βάσω το wifi δεν είναι πάντα καλό να το έχουμε ανοιχτώ γιατί μπορεί εσύ να μην συνδέεσαι και να μπαίνεις αλλά οταν το έχεις ανοιχτώ "τρωει" μπαταρία γιατί μπορεί να κάνει κάποιο αυτόματο update ή να σου έρθει κάποιο εμαιλ ή ακόμα αν χρησιμοποιείς skype ή viber να σου στέλνουν εκεί μηνύματα ή να σου κάνουν κλήσεις με αποτέλεσμα να σου τρώει αρκετή μπαταρία.

    Να το ανοίγεις όταν το χρειάζεται γιατί μπορεί να εισαι σε κάποιο μέρος και να ποιάσει αυτόματα wifi αν το έχεις επιλέξει και να σου τρώει και εκεί μπαταρια χωρίς καν να εχεις κανει κατι εσυ.

    Αν πάντως έχεις ακόμα πρόβλημα καλό θα ειναι να το πας σε καποιο τεχνικό.

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 17 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 14:00

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Εγινε παιδιά. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Ακολούθησα κάποιες συμβουλές σας και νομίζω ότι το θέμα λύθηκε. Μέχρι τώρα τουλάχιστον. Θα παρακολουθώ την κατάστασή της και στην τελική αγοράζω άλλη. Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα. ¨εγινα τεχνικός με τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ και πάλι.

    Δημοσίευση: 18 Πρόβλημα με την μπαταρία Empty Απ: Πρόβλημα με την μπαταρία Σαβ 16 Απρ - 14:24

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Το θέμα λύθηκε και κλειδώνεται.

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Μοιραστείτε αυτό το θέμα

    Url
    BBcode
    HTML

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης