thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • Πρόβλημα με κάρτα sim

    +2
    nikiforos
    vasothrilos61
    6 απαντήσεις
    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]  

    Δημοσίευση: 1 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Πρόβλημα με κάρτα sim Κυρ 9 Οκτ - 11:32

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Χαιρετώ την παρέα.Εδώ και μία εβδομάδα μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα: άλλαξα πάροχο στο κινητό μου και από την πρώτη μέρα που έβαλα την νέα κάρτα sim, το κινητό μου παγώνει και δεν μπορώ να κάνω καμία κίνηση παρά να απενεργοποιήσω εντελώς την συσκευή. Νομίζετε ότι είναι πρόβλημα της κάρτας και αν πρέπει να την αλλάξω;

    Δημοσίευση: 2 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Δευ 10 Οκτ - 17:32

    nikiforos

    nikiforos
    Moderator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλησπερα @vasothrilos61, παγωνει οταν πας να κανεις μια κληση πχ ή σε ασχετο χρονο? Για αρχη δοκιμασεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Αν δεν γινει τπτ και εμφανιστουν παλι τετοια κολληματα ποσταρε να δουμε την συνεχεια. Η sim που πηρες σε οποιον παροχο και να ναι δεν μπορει να κανει τετοια κολληματα αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που οι ρυθμισεις δικτυου τρελαινονται και γινεται χαμος. 

    Ξεκινα με backup-->επαναφορα και πες μας αποτελεσματα.

    Δημοσίευση: 3 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Τρι 11 Οκτ - 10:17

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Αν κάνω back up Νικηφόρε, δεν θα χάσω τα δεδομένα μου (φωτογραφίες, τραγούδια κ.λ.π.);

    Δημοσίευση: 4 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Τρι 11 Οκτ - 15:16

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    vasothrilos61 έγραψε:Αν κάνω back up Νικηφόρε, δεν θα χάσω τα δεδομένα μου (φωτογραφίες, τραγούδια κ.λ.π.);


    @vasothrilos61 καλησπέρα Βάσω όχι δεν θα χάσης τίποτα ( αυτό αν πούμε ότι τα τραγούδια φωτογραφίες κλπ) είναι στην κάρτα sd από όσο ξέρω ( να μη σε πάρω στον λαιμό μου) αν επαναφέρεις το κινητό στης εργοστασιακές του ρύθμισης θα χαθεί ότι είναι σωσμένο στο τηλέφωνο ( εσωτερική μνήμη)η κάρτα sd δεν θα πειραχτεί δεν ήξερα όμως ότι η επαναφορά μπορεί να βοηθήσει και για την sim ο νικηφόρος ξέρει καλύτερα εγώ θα έπαιρνα το κινητό την ώρα που είχε το πρόβλημα και θα το έδειχνα σε κατάστημα του πάροχου που πρέπει

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 5 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Τετ 12 Οκτ - 0:38

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Δοκιμασες να κάνεις αυτό που έγραψε ο Νικηφόρος;

    Απο την πρώτη μέρα που εβαλες την νέα sim σου εβγαλε το πρόβλημα αμέσως χωρίς να μπορέσεις να κάνεις ούτε κλήση απο την πρώτη μέρα;

    Μήπως έχεις φορτώσει το κινητό σου και σου βγάζει κολλήματα;

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 6 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Τετ 12 Οκτ - 16:10

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Οχι Θάλεια δεν έκανα γιατί φοβήθηκα μήπως χάσω τα δεδομένα μου και έχω και έγγραφα. Απλά, με το που έβαλα την καινούργια sim, μπήκα για να δω τις λεπτομέρειες. Πάω να βγώ και πάγωσε η εικόνα έμεινε στάσιμη, δεν πήγαινε ούτε μπροστά, ούτε πίσω. Καμία λειτουργία. Απενεργοποίησα την συσκευή. Το έχει κάνει πάλι κάμποσες φορές. Χθές προσπάθησα να απαντήσω σε τηλεφωνική κλήση και δεν άνοιγε η γραμμή. Ηταν παγωμένη. Δεν έχω κατεβάσει εφαρμογές, δεν έχω κάνει τίποτα παραπάνω από ότι προηγουμένως (παλαιός πάροχος). Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν το έκανε καμία φορά με τον προηγούμενο πάροχο και ξεκίνησε αμέσως μετά την τοποθέτηση της νέας sim. Θα μας τρελάνουν αυτοί. Εν τω μεταξύ δεν έχω εμπιστοσύνη να τους ρωτήσω γιαυτό απευθύνθηκα στο forum. O atozak είχε δίκιο σε αυτό που πρότεινε, αλλά είναι λίγο δύσκολο να πάω αμέσως στο κατάστημα. Σκέφτομαι να επιστρέψω στην προηγούμενη εταιρεία. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αυτό που είπε ο Νικηφόρος με τις sd κ.λ.π. μνήμες κατάλαβα ότι θα χάσω τα μισά δεδομένα. Αλλα είναι στην συσκευή, αλλα στην sim και δεν γίνεται μεταφορά. Δεν ξέρω μήπως με το drive αν γίνει κάτι....

    Δημοσίευση: 7 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Πεμ 13 Οκτ - 16:43

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    vasothrilos61 έγραψε:Οχι Θάλεια δεν έκανα γιατί φοβήθηκα μήπως χάσω τα δεδομένα μου και έχω και έγγραφα. Απλά, με το που έβαλα την καινούργια sim, μπήκα για να δω τις λεπτομέρειες. Πάω να βγώ και πάγωσε η εικόνα έμεινε στάσιμη, δεν πήγαινε ούτε μπροστά, ούτε πίσω. Καμία λειτουργία. Απενεργοποίησα την συσκευή. Το έχει κάνει πάλι κάμποσες φορές. Χθές προσπάθησα να απαντήσω σε τηλεφωνική κλήση και δεν άνοιγε η γραμμή. Ηταν παγωμένη. Δεν έχω κατεβάσει εφαρμογές, δεν έχω κάνει τίποτα παραπάνω από ότι προηγουμένως (παλαιός πάροχος). Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν το έκανε καμία φορά με τον προηγούμενο πάροχο και ξεκίνησε αμέσως μετά την τοποθέτηση της νέας sim. Θα μας τρελάνουν αυτοί. Εν τω μεταξύ δεν έχω εμπιστοσύνη να τους ρωτήσω γιαυτό απευθύνθηκα στο forum. O atozak είχε δίκιο σε αυτό που πρότεινε, αλλά είναι λίγο δύσκολο να πάω αμέσως στο κατάστημα. Σκέφτομαι να επιστρέψω στην προηγούμενη εταιρεία. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αυτό που είπε ο Νικηφόρος με τις sd κ.λ.π. μνήμες κατάλαβα ότι θα χάσω τα μισά δεδομένα. Αλλα είναι στην συσκευή, αλλα στην sim και δεν γίνεται μεταφορά. Δεν ξέρω μήπως με το drive αν γίνει κάτι....


    @vasothrilos61 στην sim τη δεδομένα έχεις? ( πέρα από της επαφές και τα sms δεν γνωρίζω να μπορείς να έχεις κάτι παραπάνω) μπορείς να ένωσης το κινητό (μέσο usb) και να Πάρης στο pc ότι έχεις στην μνήμη του κινητού ( η sd όπως είπα δεν θα πειραχτεί) στης επαφές κάνε ότι και εγώ έχω ένα αρχείο txt( απλού κείμενου) με όλα μου τα νούμερα sms δεν κρατάω τίποτα και αν κρατήσω το κινητό μου έχει την δυνατότητα αντιγραφής του sms στην sim αν έχεις και εσύ αυτήν την δυνατότητα βάλε μια παλιά sim ( που να μην θες ) και κάνε copy το sms στην σιμ βάλε το κινητό με usb στο pc πάρε ότι έχεις στην μνήμη ( καλού κακού ) πάρε και back up στης sd στο pc αν τα κάννης αυτά δεν θα χάσης τίποτα μια που τα sms θα τα έχεις σε άλλη sim της επαφές σε αρχείο txt την μνήμη και την sd στο pc οπότε ότη και να γίνει είσαι καλυμμένη Smile

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 8 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Σαβ 15 Οκτ - 10:28

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Atozak καλημέρα. Μου τα λες τόσο όμορφα αλλά κάποιες ενέργειες από αυτές που μου λες δεν γνωρίζω πως γίνονται. Εχω π.χ. φωτογραφίες στην κάρτα (προχθές την αγόρασα και την έβαλα), έχω το dropbox, εχω στο drive και όλα αυτά γιατί δεν μπόρεσα να τα συγκεντρώσω σε μία εφαρμογή. Προσπάθησα να κάνω μεταφορά, αλλά ή η samsung δεν έχει για τα κινητά της, ή εγώ δεν κατάλαβα. Εχω χάσει πολύτιμες φωτογραφίες επειδή είχαν αποθηκευτεί στο κινητό και μόλις άλλαξα τις έχασα όλες. Τότε δεν ήξερα κάποια πράγματα και τώρα που τα ξέρω δεν έχω τις κατάλληλες εφαρμογές. Τα έχω κάνει ένα κουβάρι. Κάποια πράγματα τα έχω από τρείς φορές. Δεν ήξερα από που να ξεκινήσω και τα έχω αφήσει έτσι. Εύκολο να τα λες δύσκολο να τα κάνω εγώ. Πάντως αν μπορούσες να μου δώσεις οδηγίες στο email μου, για να μην απασχολώ το φόρουμ, ευπρόσδεκτες.

    Δημοσίευση: 9 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Σαβ 15 Οκτ - 23:13

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλησπέρα Βασω,

    Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις και φοβάσαι να το δοκιμασεις μόνη σου μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα κινητών και να στο δουν από κοντά.

    Ακόμα αν έχεις δοκιμάσει την κάρτα σε άλλο κινητό και σου δουλεύει κανονικά τότε έχεις θέμα με το κινητό σου.Το πρόβλημα το έχεις ακόμα;

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 10 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Κυρ 16 Οκτ - 14:16

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Λοιπόν Θάλεια, έκανα την δοκιμή αυτή σε άλλο κινητό και δουλεύει κανονικά η κάρτα. Επομένως κάτι παρουσίασε το κινητό και συνέπεσε. Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας, ευχαριστώ πολύ τον atozak για την βοήθειά του και φυσικά τον Νικηφόρο και εσένα. Αύριο έχει σέρβις πρωί πρωί. Νομίζω ότι το θέμα μπορείτε να το κλείσετε.

    Δημοσίευση: 11 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Κυρ 16 Οκτ - 16:27

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    vasothrilos61 έγραψε:Λοιπόν Θάλεια, έκανα την δοκιμή αυτή σε άλλο κινητό και δουλεύει κανονικά η κάρτα. Επομένως κάτι παρουσίασε το κινητό και συνέπεσε. Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας, ευχαριστώ πολύ τον atozak για την βοήθειά του και φυσικά τον Νικηφόρο και εσένα. Αύριο έχει σέρβις πρωί πρωί. Νομίζω ότι το θέμα μπορείτε να το κλείσετε.


    @vasothrilos61 χάρηκα που ήταν το κινητό και όχι η κάρτα sd .επλίζω να μην έχασες κάτη σημαντικό. από εδώ και πέρα να έχεις αρχείο txt στο pc σου ( αρχείο απλού κείμενου δηλαδή) με όλα τα τηλεφωνά σου) και να το ενημερώνεις ( σβήνεις η γραφής ) ανάλογα με το τη έχεις στο κινητό σου. έχε back up της κάρτας του κινητού ,και της μνήμης στο pc. σου αυτό γίνετε ως έξης έχεις ένα φορτιστή στο κινητό ( τουλάχιστον σε μένα έτσι είναι) που το καλώδιο φεύγει και ένα μικρό βύσμα μπαίνει στο κινητό ενώ το άλλο ( κανονικό βύσμα του usb) στον φορτιστή το βύσμα που πάει στον φορτιστή θα το βάλλεις σε Καπίο usb  στο pc σου ίσος να έχεις έξτρα καλώδιο σύνδεσης με το κομπιούτερ ( αυτό να βαλής) και να αντιγράψεις ότι βρίσκετε στην μνήμη του κινητού ( για την sd υπάρχουν και τα card readers) όπου η κάρτα μπαίνει στο card reader και αυτό στο pc εκεί αντιγράφεις ότι έχει η κάρτα σου στο pc σου έτσι κατά 98% είσαι καλυμμένη ( αφήνω και ένα 2% μήπως έχεις κάποιο sms οπού οπός είπα το αντιγραφής σε άλλη sim )

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 12 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Τρι 18 Οκτ - 10:05

    vasothrilos61

    vasothrilos61
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλημέρα atozak, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για την βοήθεια που μου πρόσφερες. Ο τρόπος δε που μου εξήγησες την μεταφορά αρχείων δεν μου είχε δοθεί ποτε. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες! Δεν είχα καταλάβει τι γίνεται και πως; Δεν είχα ασχοληθεί και πολύ και να που μου χρειάστηκε. Χίλια ευχαριστώ για την υπομονή σου!!!!!!

    Δημοσίευση: 13 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Τρι 18 Οκτ - 13:35

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    vasothrilos61 έγραψε:Καλημέρα atozak, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για την βοήθεια που μου πρόσφερες. Ο τρόπος δε που μου εξήγησες την μεταφορά αρχείων δεν μου είχε δοθεί ποτε. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες! Δεν είχα καταλάβει τι γίνεται και πως; Δεν είχα ασχοληθεί και πολύ και να που μου χρειάστηκε. Χίλια ευχαριστώ για την υπομονή σου!!!!!!


    @vasothrilos61 χάρηκα που σε βοήθησα ( για να είμαι βεβαία ειλικρινής) πίστευα ότι τα ήξερες αυτά σίγουρα εγώ δεν ξέρω άλλα που είσαι ξεφτέρι Smile όπως λέω πάντα "ξέρεις το Α ξέρω το Β και όλοι μαζί την αλφαβήτα" θέλω να πω πως κανείς δεν γεννήθηκε που να τα ξέρει όλα  να είσαι κάλα πάντα

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 14 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Τετ 19 Οκτ - 16:54

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    atozak έγραψε:
    vasothrilos61 έγραψε:Καλημέρα atozak, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για την βοήθεια που μου πρόσφερες. Ο τρόπος δε που μου εξήγησες την μεταφορά αρχείων δεν μου είχε δοθεί ποτε. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες! Δεν είχα καταλάβει τι γίνεται και πως; Δεν είχα ασχοληθεί και πολύ και να που μου χρειάστηκε. Χίλια ευχαριστώ για την υπομονή σου!!!!!!

    @vasothrilos61 χάρηκα που σε βοήθησα ( για να είμαι βεβαία ειλικρινής) πίστευα ότι τα ήξερες αυτά σίγουρα εγώ δεν ξέρω άλλα που είσαι ξεφτέρι Smile όπως λέω πάντα "ξέρεις το Α ξέρω το Β και όλοι μαζί την αλφαβήτα" θέλω να πω πως κανείς δεν γεννήθηκε που να τα ξέρει όλα  να είσαι κάλα πάντα


    @vasothrilos61 βάζω το καλώδιο που έχω με τον φορτιστή του κινητού μου το μικρό βύσμα πάει στο κινητό το μεγάλο στο pc έτσι παίρνω back up την μνήμη του κινητού για την κάρτα έχω το card reader αλλά εγώ συνήθως το κάνω ( και την κάρτα ) μέσα από το κινητό το μεγάλο είναι που  συνήθως πάει στο φορτιστή αλλά θα το βάλεις στο usb στο pc σου
    Πρόβλημα με κάρτα sim 1hfpld

    Πρόβλημα με κάρτα sim 1hfpld

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 15 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Τετ 19 Οκτ - 16:57

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    Πρόβλημα με κάρτα sim Kbppgg

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 16 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Σαβ 18 Μαρ - 13:53

    dimemm

    dimemm
    Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καλησπερα @vasothrilos61,

    Παρ'ολο που πολλοι δεν θελουν τις υπηρεσιες google, θεωρω οτι εχει ενα αρκετα καλο
     backup.
    Μπορεις να παιρνεις αυτοματα backup και να αποθηκευεται στο λογαριασμο google που ειναι συνδεδεμενος με τη συσκευη.
    Ετσι δεν χανεις αρχεια, επαφες, αλλα και κωδικους wifi. 
    Ετσι σε περιπτωση που γινει reset της συσκευης , με συνδεση του λογαριασμου και αυτοματη επαναφορα ,κατεβαινουν ολες οι εφαρμογες που ειχες,τα δεδομενα τους, οι επαφες και οι κωδικοι wifi που ειχαν αποθηκευτει...
    Δεν κραταω φωτογραφιες και βιντεο στο κινητο. Χρησιμοποιω την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.photos&hl=el  για αποθηκευση στο λογαριασμο μου και μετα κανω απελευθερωση χωρου στο κινητο.
    Αντιστοιχα μπορεις να ανεβαζεις ολα τα εγγραφα που εχεις στο drive και να εχεις προσβαση απο οποιαδηποτε συσκευη. Δεν χρειαζεται να χανεις τιποτα....
    Εiπες οτι εχεις Samsung. 
    Υπαρχει το Samsung cloud με δωρεαν 15 gb. https://www.samsung.com/gr/apps/mobile/galaxyapps/samsung-cloud/

    Προσωπικα θα προτιμουσα ειτε τις υπηρεσιες τις google, ειτε καποια ανεξαρτητη υπηρεσια cloud, ωστε να μπορω να επαναφερω τα αρχεια μου σε καποια συσκευη αλλης εταιρειας η' να εχω προσβαση αυτων μεσω υπολογιστη.

    Δημοσίευση: 17 Πρόβλημα με κάρτα sim Empty Απ: Πρόβλημα με κάρτα sim Κυρ 7 Μάης - 20:24

    GAMSgr

    GAMSgr
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Παρακαλούμε ενημερώστε μας αν το πρόβλημα υφίσταται ακόμη ή αν λύθηκε

    http://best-gaming.net

    Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Μοιραστείτε αυτό το θέμα

    Url
    BBcode
    HTML

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης