thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • αποθήκευση για πάντα

    3 απαντήσεις
    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]  

    Δημοσίευση: 1 αποθήκευση για πάντα Empty αποθήκευση για πάντα Τρι 16 Μάης - 14:32

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    καλησπέρα  μια φίλη μου είπε κάτη που το αμφιβάλω και θα ήθελα την γνώμη σας
    όπως έλεγα συνήθως  αν ένα χάρτη το σκανάρουμε και το έχουμε ας πούμε σαν jpeg θα μίνι αναλλοίωτο για πάντα ενώ σαν χαρτί κάποτε λόγο χρόνου θα φθαρεί μου είπε ότι και ο δίσκος μαγνητίζετε από τον χρόνο και ρωτάω το εξής αν πάρω ένα hdd του βάλω διάφορα Αρχιά τον αποθηκεύσω σε ένα ντουλάπι και μετά από 60 χρόνια τον λειτουργήσω θα σβήσει κάτι ? εγώ λέω όχι εσείς ? scratch scratch scratch

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 2 αποθήκευση για πάντα Empty Απ: αποθήκευση για πάντα Τρι 16 Μάης - 15:34

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Αν το εχεις περάσει σε καποιο usb η εξωτερικο σκληρο δισκο θα μείνει αλλα αν τυχη και κολλήσεις κάποιο ιο στο usb ή στον εξωτερικό σκληρό δίσκο ίσως να υπάρχει πρόβλημα και να μην το αναγνωρίσει.

    Ισχυει αυτό σε σχεση με το χαρτί που αναφέρεις ειναι καλύτερα γιατι το χαρτί μετά απο κάποιο καιρό αν το εχεις ειδικά σε εξωτερικό χώρο μπορεί να κιτρινίσει και να αλλοιωθεί.Οπου και να το βαλεις μετα απο καποια χρονια θα σου βγαλει καποιο προβλημα.Φυσικά αναφέρομαι για πανω απο 5-10 χρόνια και οχι για 1-2.

    Δεν μπορείς να εισαι σίγουρος 100% με τίποτα.

    Ακόμα και σε dvd η cd να το γράψεις αν γρατζουνιστεί μπορει να μη στο διαβαζει ο υπολογιστης.


    Μου εχει τυχη εμενα με usb να κολλησει ιο και να μην διαβασει τι εχει μεσα με αποτελεσμα να το κανω φορματ και τα ειχα χασει ολα θυμαμαι τοτε.

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Δημοσίευση: 3 αποθήκευση για πάντα Empty Απ: αποθήκευση για πάντα Τρι 16 Μάης - 15:55

    GAMSgr

    GAMSgr
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    atozak έγραψε:καλησπέρα  μια φίλη μου είπε κάτι που το αμφιβάλω και θα ήθελα την γνώμη σας όπως έλεγα συνήθως  αν ένα χάρτη το σκανάρουμε και το έχουμε ας πούμε σαν jpeg θα μίνι αναλλοίωτο για πάντα ενώ σαν χαρτί κάποτε λόγο χρόνου θα φθαρεί μου είπε ότι και ο δίσκος μαγνητίζετε από τον χρόνο και ρωτάω το εξής αν πάρω ένα hdd του βάλω διάφορα Αρχεία τον αποθηκεύσω σε ένα ντουλάπι και μετά από 60 χρόνια τον λειτουργήσω θα σβήσει κάτι ? εγώ λέω όχι εσείς ? scratch scratch scratch


    καλησπέρα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], όλοι οι δίσκοι χαλάνε να ξέρεις ανάλογα τη χρήση αν δε το χρησιμοποιείς και το έχει σε ντουλάπι πιθανόν μετά από χρόνια να έχει χαλάσει (για τους HDD) λόγω φθοράς (πίεση αέρα κλπ) γενικά αν θες να κρατήσεις αρχεία για τόσα χρόνια πρέπει να τα έχεις σε 2-3 διαφορετικά αποθηκευτικά μέρη (ΟΧΙ partions) η φίλη σου έχει δίκαιο για τους hdd μπορεί να μην διαγράψει αρχεία με την έννοια αυτή αλλά μετά από τόσα χρόνια κάποιοι τομείς (ή όλοι) του δίσκου βγαίνουν εκτός λειτουργίας  κ πιθανόν κάποια αρχεία να μη μπορούν να ανακτηθούν όπως σου είπα καλύτερο είναι να τα κρατάς σε 2-3 αποθηκευτικά μέρη (πχ. pc,εξωτερικός δίσκος,usb στικάκι,cloud-drive-dropbox....κλπ) δε προτείνω όμως με τίποτα να κρατήσεις αρχεία που θες να τα βρεις μετά από πάνω από 10+ χρόνια σε HDD (όχι σε εξωτερικό δίσκο σε hdd!)προτείνω σε πολλά μέρη αποθήκευσης και προτιμότερο σε εξωτερικό δίσκο - που δε θα πάθει κάτι εύκολα (ή σε ssd -αν είναι αναγκαίο) όμως αν το κρατήσεις σε HDD πρέπει να το έχεις στο κουτί του κ να είναι σε  μέρος που δε μπορεί να πέσει-μετακινηθεί κλπ (λόγω των κεφαλών μπορεί να χαλάσει) .

    Επίσης [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ναι έχεις δίκαιο είναι καλύτερο να είναι σε ηλ μορφή παρά σε γραπτή και ναι μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε κ να μη λειτουργήσει ο δίσκος ...

    Καλό μεσημέρι. Smile

    http://best-gaming.net

    Δημοσίευση: 4 αποθήκευση για πάντα Empty Απ: αποθήκευση για πάντα Τρι 16 Μάης - 16:03

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    Θάλεια έγραψε:Αν το εχεις περάσει σε καποιο usb η εξωτερικο σκληρο δισκο θα μείνει αλλα αν τυχη και κολλήσεις κάποιο ιο στο usb ή στον εξωτερικό σκληρό δίσκο ίσως να υπάρχει πρόβλημα και να μην το αναγνωρίσει. Ισχυει αυτό σε σχεση με το χαρτί που αναφέρεις ειναι καλύτερα γιατι το χαρτί μετά απο κάποιο καιρό αν το εχεις ειδικά σε εξωτερικό χώρο μπορεί να κιτρινίσει και να αλλοιωθεί.Οπου και να το βαλεις μετα απο καποια χρονια θα σου βγαλει καποιο προβλημα.Φυσικά αναφέρομαι για πανω απο 5-10 χρόνια και οχι για 1-2. Δεν μπορείς να εισαι σίγουρος 100% με τίποτα. Ακόμα και σε dvd η cd να το γράψεις αν γρατζουνιστεί μπορει να μη στο διαβαζει ο υπολογιστης. Μου εχει τυχη εμενα με usb να κολλησει ιο και να μην διαβασει τι εχει μεσα με αποτελεσμα να το κανω φορματ και τα ειχα χασει ολα θυμαμαι τοτε.


    το να κολλήσει ιό δεν πεζή γιατί λέμε να Πάρης ένα USB δίσκο και αφού του βαλής κάποια data να τον αποθήκευσης σε ένα ντουλάπι και μετά από 60 χρόνια να το βαλής στο USB το CD/DVD μπορεί πολύ εύκολα αν γρατζουνιστεί να τα χάσης όπως το χάρτη έτσι και οι κασέτες/βίντεο κασέτες μπορεί να χαλάσουν από τον χρόνο ενώ σαν JPEG BMP AVI  MPEG κλπ θα μείνουν αναλλοίωτα όσα χρόνια και να έχεις σε ηλεκτρονικά αρχεία έστω και κατά την διάρκεια αυτόν τον 60 χρόνων αν το δουλεύεις αν δεν κόλλησης ιό η δεν χάλαση ο μηχανισμός του θα είναι ΟΚ πιστεύω

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 5 αποθήκευση για πάντα Empty Απ: αποθήκευση για πάντα Τρι 16 Μάης - 16:10

    GAMSgr

    GAMSgr
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    atozak έγραψε:
    Θάλεια έγραψε:Αν το εχεις περάσει σε καποιο usb η εξωτερικο σκληρο δισκο θα μείνει αλλα αν τυχη και κολλήσεις κάποιο ιο στο usb ή στον εξωτερικό σκληρό δίσκο ίσως να υπάρχει πρόβλημα και να μην το αναγνωρίσει. Ισχυει αυτό σε σχεση με το χαρτί που αναφέρεις ειναι καλύτερα γιατι το χαρτί μετά απο κάποιο καιρό αν το εχεις ειδικά σε εξωτερικό χώρο μπορεί να κιτρινίσει και να αλλοιωθεί.Οπου και να το βαλεις μετα απο καποια χρονια θα σου βγαλει καποιο προβλημα.Φυσικά αναφέρομαι για πανω απο 5-10 χρόνια και οχι για 1-2. Δεν μπορείς να εισαι σίγουρος 100% με τίποτα. Ακόμα και σε dvd η cd να το γράψεις αν γρατζουνιστεί μπορει να μη στο διαβαζει ο υπολογιστης. Μου εχει τυχη εμενα με usb να κολλησει ιο και να μην διαβασει τι εχει μεσα με αποτελεσμα να το κανω φορματ και τα ειχα χασει ολα θυμαμαι τοτε.


    το να κολλήσει ιό δεν πεζή γιατί λέμε να Πάρης ένα USB δίσκο και αφού του βαλής κάποια data να τον αποθήκευσης σε ένα ντουλάπι και μετά από 60 χρόνια να το βαλής στο USB το CD/DVD μπορεί πολύ εύκολα αν γρατζουνιστεί να τα χάσης όπως το χάρτη έτσι και οι κασέτες/βίντεο κασέτες μπορεί να χαλάσουν από τον χρόνο ενώ σαν JPEG BMP AVI  MPEG κλπ θα μείνουν αναλλοίωτα όσα χρόνια και να έχεις σε ηλεκτρονικά αρχεία έστω και κατά την διάρκεια αυτόν τον 60 χρόνων αν το δουλεύεις αν δεν κόλλησης ιό η δεν χάλαση ο μηχανισμός του θα είναι ΟΚ πιστεύω



    ωραία σου είπαμε τι ισχύει και γι το τι μπορεί να συμβεί . Καθώς και επίσης σου προτείναμε να τα αποθηκεύσεις σε 2+ αποθηκευτικά μέσα ώστε να μη χαθούν . Σε usb δίσκο δε θα 'χεις θέμα.

    --->Λύθηκε η απορία;

    http://best-gaming.net

    Δημοσίευση: 6 αποθήκευση για πάντα Empty Απ: αποθήκευση για πάντα Τρι 16 Μάης - 16:35

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    και τώρα δεν έχω θέμα άπλα μου έκανε εντύπωση αυτό πίστευα ότι ως ηλεκτρονικά Αρχιά θα ήταν ΟΚ όσα χρόνια και να περάσουν αρκεί ο μηχανισμός του USB δίσκου η στικ να είναι σε καλή κατάσταση τα πολύ σημαντικά μου Αρχιά τα έχω και online οπότε πιστεύω πως δεν θα έχω ποτέ Καπίο θέμα ενώ τα έχω σε 2+ δίσκους ( είτε φορητούς USB είτε σταθερούς laptop' s pc' s κλπ οπότε δεν έχω θέμα ενώ για αυτό και έχω 5 USB STICK' S και έχω διάφορα ΟΚ με καλύψατε κλειδώστε το θέμα ευχαριστώ

    https://www.thegreeksenergy.com

    Δημοσίευση: 7 αποθήκευση για πάντα Empty Απ: αποθήκευση για πάντα Τρι 16 Μάης - 17:16

    Θάλεια

    Θάλεια
    Administrator

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Το θέμα λύθηκε και κλειδώνεται.

    https://www.thegreeksenergy.com/forum

    Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Μοιραστείτε αυτό το θέμα

    Url
    BBcode
    HTML

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης