thegreeksenergy.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Advertisement
Advertisement

Τεχνολογικές Ειδήσεις, Υποστήριξη, Διαδίκτυο, Ψυχαγωγία, Αγγελίες, Smartphones, Tablets, Games, Eπιστήμη, Free Software


  • +3
    Paulos
    Θάλεια
    clavier
    7 απαντήσεις

    Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]  

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

    Σήμερα και εντελώς παράδοξα εμφανίζει σε όλους τους φακέλους η αρχεία που πάω να ανοίξω απαγορευτικό για να επεξεργαστώ οποιονδήποτε φάκελο.
    Πηγαίνοντας τον φάκελο με δεξί κλίκ Ιδιότητες έχει τικαρισμένη την επιλογή που λέει "Μόνο για ανάγνωση". Την ξετικάρω και πατώ OK. και κλείνη το παράθυρο.
    Πατώ πάνω στον ίδιο φάκελο δεξί κλίκ Ιδιότητες και πάλι έχει τικαρισμένη την επιλογή που λέει "Μόνο για ανάγνωση" Τι μπορεί να συμβαίνει ? Μετάφραση "τι μ....α έκανα πάλι."
    Έκανα και επαναφορά Συστήματος αλλά πάλι τα ίδια.


    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    mastersakis έγραψε:μην στεναχωριέσαι δεν είναι κάτι τραγικό....ούτος ή άλλως καλό είναι μια φορά τον χρόνο να κάνεις

    Εχθές το βράδυ στις 11+25 Σάκη και μόλις με πονήρεψες για ιό έβαλα το Comodo να κάνει Full Scan (αλλά ΟΧΙ σε ασφαλή λειτουργεία) και πήγα για TV.
    Σήμερα και μετά απο 9 ώρες σκαναρίσματος (σε 2 δίσκους) έχει ήδη  βρεί 16 απειλές στο 95% του σκαναρίσματος.
    Στη Διαχείριση Εργασιών όμως τις αναφέρει σαν "Φυσιολογικό" Θα ανεβάσω φώτο μόλις ολοκληρώσει.

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Αυτή είναι η Καραντίνα η Απομονωση από το Comodo.
    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Αυτή την ώρα έχω ευχάριστα νέα.
    Έκανα Full Skan με το Comodo.
    Έκανα και έλεγχο με το Malware Bytes - Antimalgare.
    Έκανα και έλεγχο με το CCleaner. Βρήκε σφάλματα τα διόρθωσα και για την ώρα είναι όλα καλά.
    Κάποια στιγμή μου έβγαλε ένα μύνημα για το πρόγραμμα Tag & Rename, πως λείπει κάποιο αρχείο.
    Αυτό το οποίο το είχα αλλά τώρα εγκατέστησα μια νεώτερη έκδοση. Ξήλωσα την καινούργια και ξαναφόρεσα την παλιά..
    Και ωωωω Θαυμα. Λειτουργούν όλα εντάξει .....για την ώρα. Θα κρεμάσω και κανένα σκόρδο στο pc για το μάτι..
    Σας ευχαριστώ όλους που συνδράματε στο πρόβλημά μου. :parea2:

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Οι ειδήμονες του The Greeks Energy αν βλέπουν κάτι ανησυχητικό στα παραπάνω στοιχεία, ας κάνουν τον κόπο να με ενημερώσουν.
    Διαφορετικά να υποβάλω αίτηση να κλειδώσει το θέμα.

    mastersakis

    mastersakis
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    master=εγγύηση

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    mastersakis έγραψε:master=εγγύηση

    Τα αρχεία - απειλές τα είδες Σάκη? Εχει κανένα σοβαρό ?
    Βέβαια κι εγώ θα τα ψάξω και θα ξηλώσω ωρισμένα ολοκληρωτικά. Αλλά ρίξε και συ μια ματιά.

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    clavier έγραψε:Αυτή είναι η Καραντίνα η Απομονωση από το Comodo. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


    Αστα σε καραντινα μην πειραξεις τιποτα τα περισσοτερα ειναι αρχεια των windows..Προσπαθησε να τα κανεις repair εαν γινεται.Και ακομα καλυτερα να βαλεις το cd των windows και να κανεις repair και με αυτο...Για αυτο σου ειπα να μπεις σε ασφαλη λειτουργια για να διαπιστωσω τι παιζει και με ιο..Και τελικα οπως ειπαν και τα παιδια ηταν ιος.Επισης βλέπω δεν εχεις κανει καθαρη εγκατασταση των Windows (Windows.old) δεν ξερω τι παιζει και με αυτα τα αρχεια...Ο φακελος αυτο υπαρχει στο τοπικο δισκο και μπορουμε να τον διαγραψουμε...=

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Προσπαθησε να τα κανεις repair εαν γινεται.Και ακομα καλυτερα να βαλεις το cd των windows και να κανεις repair και με αυτο...Για αυτο σου ειπα να μπεις σε ασφαλη λειτουργια για να διαπιστωσω τι παιζει και με ιο..Και τελικα οπως ειπαν και τα παιδια ηταν ιος.Επισης βλέπω δεν εχεις κανει καθαρη εγκατασταση των Windows (Windows.old) δεν ξερω τι παιζει και με αυτα τα αρχεια...Ο φακελος αυτο υπαρχει στο τοπικο δισκο και μπορουμε να τον διαγραψουμε...=[/quote]


    1)Προτείνεις να διαγράψω τον φάκελο (Windows.old) Παύλε ?
    2)Ρίξε μια ματιά σ' αυτό
    3)Repair δεν έχω ξανακάνει. Γίνεται μόνο με το cd των Windows ? Δεν γίνεται και απο ασφαλή λειτουργεία ?
    4)Το Link που αναφέρω παραπάνω Παύλε αν θέλεις διέγραψέ το μόλις το ελέγξεις.

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Καί όταν λέω θα καθαρίσω, εννοώ θα τα καθαρίσω απο τον 2ο (εξωτερικό δίσκο) τον Ε:\ όπως αναφέρεται στη φωτο. Όχι απο τον C:\

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Αυτο το αρθρο που μου εστειλες γραφει πραγματα τα οποια τα λεω πολυ καιρο εδω μεσα...Μακρια απο σπασμενα λειτουργικα και εφαρμογες, κατεβασμα μονο απο τις επισημες ιστοσελιδες..Ολα αυτα ειναι μολυσμενα 100%!Τωρα στο θεμα μας, ο (Windows.old) υπαρχει τελικα στον σκληρο σου δισκο;Αν ναι τοτε δεν εχεις κανει ή σου εχουν κανει καθαρη εγκατασταση των windows αλλα στα εχουν περασει απο πάνω...Για να διαγραψεις το φακελο θα πρεπει να ακολουθησεις τα βηματα αυτα προσεκτικα.

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε:Αυτο το αρθρο που μου εστειλες γραφει πραγματα τα οποια τα λεω πολυ καιρο εδω μεσα...Μακρια απο σπασμενα λειτουργικα και εφαρμογες, κατεβασμα μονο απο τις επισημες ιστοσελιδες..Ολα αυτα ειναι μολυσμενα 100%!Τωρα στο θεμα μας, ο (Windows.old) υπαρχει τελικα στον σκληρο σου δισκο;Αν ναι τοτε δεν εχεις κανει ή σου εχουν κανει καθαρη εγκατασταση των windows αλλα στα εχουν περασει απο πάνω...Για να διαγραψεις το φακελο θα πρεπει να ακολουθησεις τα βηματα αυτα προσεκτικα. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

    Ναι, ο φάκελος (Windows.old) υπάρχει στον δίσκο μου.
    Την εγκατάσταση την έκανα εγώ με ένα Iso που μου πρότεινε φίλος.Αλλά το Iso έκανε format στο ξεκίνημά του.
    Υπέθεσα όμως πως και το επώνυμο site που διάβασες ήταν αξιόπιστο. Τι άλλο να πώ.
    ΥΓ. Μην με μαλώνεις βρε Παύλε και είμαι και ευαίσθητος.

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Μιλαω αποτομα ε συγνωμη; Αλλα με δουλευεις... :D Η διαδικασια εγινε "λαθος" οπως αναφερω πιο πανω...

    Προσπαθησε να κανεις φορματ κανονικα, αν δεν κανεις δοκιμασε να διαγραψεις τον φακελο που σου ειπα απο την ιστοσελιδα της microsoft και κανε repair οχι delete , σε αυτα που βρηκες...

    mastersakis

    mastersakis
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    ο φάκελος windows old δεν είναι και <<κακός>>. εκει τα windows κρατάνε τιε φώτο και τα άλλα αρχεία για να μην τα χάνεις με τα φορμάτ.......τεσπά....αν σε δουλεύει καλά τώρα μη μασάς....................9 ώρες scan??????!!!!!!!!   τι έχεις ρε φίλε μέσα στα windows???/  μάζεψετα σε εξωτερικό δίσκο να ξελεφρώσεις τπυς σκληρούς σου και να δουλε΄'υουν τα windows πιό γρήγορα και πιό καλά..........

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Δεν ειπα οτι ειναι κακος αλλα βρηκε και απο εκει ευπαθεια...

    mastersakis

    mastersakis
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε:Δεν ειπα οτι ειναι κακος αλλα βρηκε και απο εκει ευπαθεια...


    δεν εννοούσα ότι εννοούσες κάτι λάθος πάυλε.......μην με παρεξηγείς...........συζήτηση κάνουμε  Wink  Wink  Wink  Wink  Wink  Wink  Wink  Wink  Wink  Wink  Wink  Wink

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    mastersakis έγραψε:
    9 ώρες scan??????!!!!!!!!   τι έχεις ρε φίλε μέσα στα windows???/  μάζεψετα σε εξωτερικό δίσκο να ξελεφρώσεις τπυς σκληρούς σου και να δουλε΄'υουν τα windows πιό γρήγορα και πιό καλά..........[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.].
    Αυτοί είναι Σάκη οι δίσκοι μου.
    Ο Ε:\ είναι εξωτερικός για να τον πηγαινοφέρνω Χαλκιδική.

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Πω πω. Ο φάκελος "Windows Old" είναι 12 GB.

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε: Η διαδικασια εγινε "λαθος" οπως αναφερω πιο πανω... Προσπαθησε να κανεις φορματ κανονικα, αν δεν κανεις δοκιμασε να διαγραψεις τον φακελο που σου ειπα απο την ιστοσελιδα της microsoft και κανε repair οχι delete , σε αυτα που βρηκες...


    Τι έκανα λάθος Παύλε. Αν έχεις χρόνο να με δώσεις να καταλάβω για να ξέρω για το επόμενο format.

    mastersakis

    mastersakis
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    ναι φίλε είδα έχει πολύ πράγμα.......δεν τον windows old τι έχει μέσα και ότι δεν θέλεις στον κάδο

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Paulos έγραψε:Μιλαω αποτομα ε συγνωμη; Αλλα με δουλευεις... :D Η διαδικασια εγινε "λαθος" οπως αναφερω πιο πανω... Προσπαθησε να κανεις φορματ κανονικα, αν δεν κανεις δοκιμασε να διαγραψεις τον φακελο που σου ειπα απο την ιστοσελιδα της microsoft και κανε repair οχι delete , σε αυτα που βρηκες...

    Παύλε το έκανα αυτο με την Ιστιοσελίδα που μου 'στειλες, με μια διαφορά μόνο.
    Η ιστιοσελίδα αναφέρει "4. Στο μήνυμα που εμφανίζεται, κάντε κλικ στο κουμπί Διαγραφή αρχείων." Και επέλεξα "Διαγραφή αρχείων."
    Δεν είχε πουθενά επιλογή "Repair" όπως αναφέρεις παραπάνω. Τώρα τι αλλάζει δεν ξέρω...
    Το θέμα είναι πως διεγράφη ο φάκελος "Windos Old" και ελευθέρωσα τον δίσκο μου 12 GB.

    atozak

    atozak
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Παλιότερο ενεργό μέλος
    Επιστροφή στην κορυφή
    αυτοι ειναι οι δισκοι που εχο καθε μερα στο pc οταν ειναι ανιχτο στον c  (δισκο τον windows) εχο τα απολιτοσ απαρετιτα-καθεμερινα μου αρχια ( γιαυτο ειναι και αδιος και δεν θελο μετιποτα το παρτισιον) τα αλλα τα εχο σε εξοτερικους δισκους και στικακια
    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  Wink

    https://www.thegreeksenergy.com

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    atozak έγραψε:αυτοι ειναι οι δισκοι που εχο καθε μερα στο pc οταν ειναι ανιχτο στον c  (δισκο τον windows) εχο τα απολιτοσ απαρετιτα-καθεμερινα μου αρχια ( γιαυτο ειναι και αδιος και δεν θελο μετιποτα το παρτισιον) τα αλλα τα εχο σε εξοτερικους δισκους και στικακια [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  Wink


    Ε ναι ρε Άγγελε ο C: ο δικός σου είναι πλήρες κατα 50%. Ο δικός μου αντίστοιχος C: έχει πληρότητα 30%
    Και αντίστοιχα ο δικός εξωτερικό είναι full ενω ο δικός μου έχει πληρότητα 75%.
    Οι δικοί μου δίσκοι είναι πιο ξαλαφρωμένοι απο τους δικούς σου.

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    clavier έγραψε:
    Paulos έγραψε: Η διαδικασια εγινε "λαθος" οπως αναφερω πιο πανω... Προσπαθησε να κανεις φορματ κανονικα, αν δεν κανεις δοκιμασε να διαγραψεις τον φακελο που σου ειπα απο την ιστοσελιδα της microsoft και κανε repair οχι delete , σε αυτα που βρηκες...


    Τι έκανα λάθος Παύλε. Αν έχεις χρόνο να με δώσεις να καταλάβω για να ξέρω για το επόμενο format.


    Για να εγινε ο φακελος old.. που ειπαμε εγινε εγατασταση μεσα απο τα παλια Windows που ειχες...και δεν bootαρες το cd ή το usb..

    clavier έγραψε:
    Paulos έγραψε:Μιλαω αποτομα ε συγνωμη; Αλλα με δουλευεις... :D Η διαδικασια εγινε "λαθος" οπως αναφερω πιο πανω... Προσπαθησε να κανεις φορματ κανονικα, αν δεν κανεις δοκιμασε να διαγραψεις τον φακελο που σου ειπα απο την ιστοσελιδα της microsoft και κανε repair οχι delete , σε αυτα που βρηκες...


    Παύλε το έκανα αυτο με την Ιστιοσελίδα που μου 'στειλες, με μια διαφορά μόνο.
    Η ιστιοσελίδα αναφέρει "4. Στο μήνυμα που εμφανίζεται, κάντε κλικ στο κουμπί Διαγραφή αρχείων." Και επέλεξα "Διαγραφή αρχείων."
    Δεν είχε πουθενά επιλογή "Repair" όπως αναφέρεις παραπάνω. Τώρα τι αλλάζει δεν ξέρω...
    Το θέμα είναι πως διεγράφη ο φάκελος "Windos Old" και ελευθέρωσα τον δίσκο μου 12 GB.


    Repair ενοουσα αυτα που σκαναρες και βρηκες...Οσο για τον φακελο αφου τα καταφερες μια χαρα, δεν αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα;

    clavier

    clavier
    Senior Member

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή

    Για να εγινε ο φακελος old.. που ειπαμε εγινε εγατασταση μεσα απο τα παλια Windows που ειχες...και δεν bootαρες το cd ή το usb..



    Και όμως βρε Παύλε απο cd μπουτάρισα με F12 που λέγαμε εδώ μέσα. Αλλά γι το δικό μου pc είναι F11.

    Paulos

    Paulos
    WebMaster

    Κερδισμένα Βραβεία :
    Επιστροφή στην κορυφή
    Περιεργο διοτι αυτο γινεται σιγουρα οπως λεω ή μετα απο μια προσαρμοσμενη εγκατασταση των Windows...

    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


    Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

    Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

    Δεν μπορείτε να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα


    Μοιραστείτε αυτό το θέμα

    Url
    BBcode
    HTML

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή. Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης